راه اندازی بساط تحقیقاتی پچ کلمپ سلول کامل در حیوان زنده در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تاریخ : 1395/10/07

تعداد بازدید : 1333

5 امتیاز از 1 رای

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور نظارت بر پیشرفت مستمر و ارتباط مستقیم با مجری طرح، بازدیدهایی را به صورت دوره ای از پروژه های تحت حمایت خود در مراکز علمی و دانشگاه های سراسر کشور انجام می دهد.

در این بازدیدها، کارشناسان بخش پژوهش ستاد با اطلاع از وضعیت فعلی طرح، به تسریع روند پیشرفت آن و رفع نیازمندی های مجری در راستای انجام طرح کمک می کنند. در دی ماه سال جاری، کارشناسان ستاد بازدیدی از آزمایشگاه دینامیک شبکه های عصبی قشر مغز در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عمل آوردند.

آزمایشگاه دینامیک شبکه های عصبی قشر مغز در سال 1395 با مدیریت آقای دکتر میرشهرام صفری راه اندازی و تکمیل شده است. حوزه تخصصی این آزمایشگاه در زمینه ی علوم اعصاب شناختی و به طور خاص پردازش های حسی می باشد. این آزمایشگاه برای پیشبرد طرح "بررسی نقش تعدیلی سیستم سروتونینی بر پاسخ به جهت ترجیحی و کنتراست نورون های تحریکی و مهاری لایه های یک و دو/سه قشر اولیه بینایی با روش های اپتوژنتیک و اپتوپچکلمپ سلول کامل در حیوان زنده" از حمایت ستاد استفاده می کند. در حال حاضر تعداد 2 دانشجوی دکترا و 4 دانشجوی کارشناسی ارشد بر روی پروژه های مرتبط با حوزه تخصصی این آزمایشگاه (تحت راهنمایی آقای دکتر صفری) مشغول به فعالیت هستند. در این آزمایشگاه ابزارهای لازم برای ارائه محرک های بینایی و ثبت همزمان پچ-کلمپ سلول کامل در حیوان زنده و اپتوپچکلمپ فراهم شده است. از جمله زمینه های تحقیقاتی فعال در این آزمایشگاه بررسی مکانیسم تعدیلی سیستم کولینرژیک در قشر بینایی و همچنین کولیکولوس فوقانی در پردازش های بصری و همچنین بررسی تغییرات پردازش های قشر شنوایی در طی ادراک کاذب شنیداری در مدل حیوانی می توان اشاره کرد.

در این بازدید آقای دکتر صفری به معرفی و توضیح در مورد بساط تحقیقاتی خود که از اواخر مرداد ماه تکمیل و راه اندازی شده است پرداختند. توسط این بساط تحقیقاتی امکان همزمان پچ-کلمپ، اپتوپچ و اپتوژنتیک در حیوان زنده بوجود آمده است.

اطلاعات آزمایشگاه دینامیک شبکه های عصبی قشر مغز در شبکه ی آزمایشگاهی، در این لینک قرار دارد.

filereader.php?p1=main_633de4b0c14ca52ea

filereader.php?p1=main_8ecf04eec9557c413

نظر شما