همایش "مغز و شناخت اصفهان" در دانشگاه علوم پزشکی این استان برگزار شد

تاریخ : 1396/08/13

تعداد بازدید : 1065

5 امتیاز از 1 رای

همایش "مغز و شناخت اصفهان" با حضور دکترکمال خرازی دبیر ستاد توسعه‌ علوم و فناوری‌های شناختی، اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان روز پنج شنبه 11 آبان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

هدف اصلی این همایش که با حمایت مشترک ستاد توسعه‌ علوم و فناوری‌های شناختی و انجمن علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، معرفی علوم شناختی و رشته های اصلی مرتبط با آن، همچون علوم اعصاب شناختی، روان‌شناسی شناختی، هوش مصنوعی و زبان‌شناسی شناختی بود.

دکتر خرازی طی سخنانی در این همایش ضمن تاکید بر ضرورت تقویت مطالعات بین رشته ای در کشور، محققان دانشگاههای اصفهان را به پژوهش در حوزه علوم و فناوریهای شناختی ترغیب کرد.

filereader.php?p1=main_3cf141990f2058d9a

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با تاکید بر اینکه امروز دنیا به سمت حوزه های بین رشته ای حرکت می کند، اظهار داشت: تعامل علوم مختلف با هم شگفتی های زیادی می آفریند که از آن جمله می توان به تعامل علوم شناختی با فناوری اطلاعات، زیست فناوری و فناوری نانو به عنوان فناوریهای همگرا اشاره کرد.
وی با اشاره به تبادل حجم بالای اطلاعات موجود در شبکه های ارتباطی و اجتماعی، تصریح کرد: علوم شناختی با کمک فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی می تواند از اطلاعات حجیمی که امروز در دسترس است برای تحقیقات روان شناسی، جامعه شناسی و دیگر حوزه ها استفاده کند.
دکتر خرازی اضافه کرد: محققان در حال مطالعه شناخت و کارکردهای مغز و ذهن انسان هستند تا ربات ها و ماشین های هوش مصنوعی بسازند که کارکردی مشابه انسان داشته باشد .
دکتر خرازی، دانشگاه های استان اصفهان را جزو بهترین دانشگاه های کشور دانست و آمادگی ستاد علوم شناختی را برای حمایت از اساتید این دانشگاه ها، برای برداشتن گام های موثر در جهت توسعه حوزه های مرتبط با علوم شناختی اعلام کرد.

در ادامه این همایش، دکتر "محمد تقی جغتایی" مشاور عالی ستاد در امور آموزش نیز با اشاره به جایگاه علوم اعصاب ایران در دنیا و منطقه، گفت: ایران و ترکیه در حوزه فناوری های شناختی و علوم اعصاب در منطقه جزو برترین ها هستند.
محمد تقی جغتایی افزود: در 5 سال گذشته بیش از 1700 مقاله در زمینه علوم شناختی و اعصاب از محققان شاغل در کشور چاپ شده که رشد بسیار زیادی نسبت به مدت مشابه قبل از آن داشته است.
وی با اشاره به اینکه دولت ها در سال های گذشته توجه جدی به این حوزه داشته اند، مهمترین رسالت این ستاد را حمایت از دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، استادان و دانشجویان فعال در حوزه های بین رشته ای و علوم شناختی بیان کرد.

سخنران بعدی این همایش، دکتر "مجید نیلی" مدیر گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد بود که محور سخنرانی خود را فرصت ها و چالش های توسعه فناوری های شناختی انتخاب کرده بود.
وی با تشریح پروژه ایمپلنت مغزی که با حمایت ستاد علوم شناختی در کشور در حال انجام است، افزود: این طرح تحقیقاتی در قالب 10 پروژه تعریف شده است و دانشگاه های متعددی از سراسر کشور مشغول همکاری در این پروژه ها هستند.
وی با بیان اینکه بخشی از این طرح تحقیقاتی بر روی حیوانات کوچک آزمایشگاهی اجرا شده است، برنامه این ستاد را برای حمایت از مرحله بعدی این طرح بر روی میمون اعلام نمود.
دکتر نیلی با بیان اینکه امروزه دنیا برای شناسایی و درمان بیماری های مغز به سمت داروهای مغناطیسی، نوری و الکتریکی رفته است، گفت: توسعه ابزارهای جدید ارزیابی و مداخله در مغز، برای رفع کاستی های شناختی از مسائل اساسی ستاد است.
وی علوم شناختی را بزرگترین سرمایه علمی برای هر کشوری دانست و علاقه مندی ستاد را برای گسترش دستاوردهای حوزه های مرتبط با علوم شناختی کشور اعلام کرد.

در حاشیه این همایش، یک نشست تخصصی با حضور مدیران ستاد و اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
در این نشست، اساتید برجسته این استان در حوزه های مرتبط با علوم شناختی به ارائه دستاوردهای طرح های خود پرداخته و ضمن تبادل نظر در موضوعات مختلف، به کمبودها و نیازهای خود برای رسیدن به اهداف بزرگ تر اشاره کردند.

در پایان این نشست، مدیران ارشد ستاد به ارائه راهکارها و پیشنهادهای مختلف در امور مرتبط مطرح شده پرداختند.

filereader.php?p1=main_02372334d7d4224d6

دکتر خرازی پس از پایان همایش، از آزمایشگاه های تحقیقاتی فعال در زمینه علوم شناختی در دانشکده فناوری های نوین علوم پزشکی اصفهان، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه اصفهان و مرکز تخصصی بازی های رایانه یی دانشگاه اصفهان بازدید کرد و از نزدیک در جریان پیشرفت پروژه های در حال اجرا در این مراکز قرار گرفت.

filereader.php?p1=main_f0bfb3e50358c38db

filereader.php?p1=main_d5b854ed5c286a27f
نظر شما