عضو ستاد علوم شناختی : تبدیل دانش به ثروت نیازمند حمایت و سیاست گذاری است

تاریخ : 1396/10/25

تعداد بازدید : 888

4.5 امتیاز از 2 رای

دکتر"بابک نجار اعرابی" عضو ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با اشاره به اینکه رشد علمی در ایران از جایگاه بالایی در مقایسه با بسیاری از کشورها برخوردار است اعلام کرد: درحال حاضر درامر تولید دانش درتراز جهانی موفقیت های چشمگیری نصیب کشورشده است، اما تبدیل دانش به ثروت نیازمند حمایت و سیاست گذاری است.

عضو ستاد علوم شناختی در گفت وگو با بخش خبری این ستاد گفت: ایران در حوزه علم و دانش به پیشرفت های فراوانی نایل شده و از سرآمدترین کشورهای منطقه در امر تولید دانش می باشد.

وی افزود: برای تامین رفاه و آسایش مردم در جامعه، دانش باید تبدیل به ثروت شود و بهره مندی از آن به مثابه توسعه یافتگی درکشوراست.

دکتر "اعرابی" با اشاره به اینکه یکی از رمزهای موفقیت کشور سرمایه گذاری در حوزه علوم وفن آوری است، خاطر نشان کرد: با توجه به پیشرفت های علمی در حوزه دانش هوش مصنوعی، حرکت به سمت تولید ابزارها و خدمات دانش محور مستلزم حمایت، برنامه ریزی و سیاستگذاری است.

وی با بیان اینکه نگاه از جنبه فن آورانه به هوش مصنوعی به معنای تولید ابزار و ارایه خدمات هوشمندانه است، یادآورشد: توان یادگیری و تعامل با محیط و قدرت تصمیم گیری از قابلیت های مهم یک سیستم هوشمند هم تراز با انسان بحساب می آیند، که در محل تقاطع علوم شناختی و هوش مصنوعی قرار دارد.

وی گفت: وقتی از این زاویه نگاه از ربات صحبت می کنیم منظور ماشینی نیست که صرفا برای انجام فعالیت های سریع تر، با دقت و تکرار پذیری بالا برنامه ریزی شده است، بلکه منظور ماشینی است که توان تعامل با محیط و یادگیری حین انجام کار را دارا است.
عضوستاد علوم شناختی با اعلام اینکه ماشین های هوشمند، قدرت یادگیری دارند، گفت: ربات ها به عنوان ساخته دست بشر دارای مزیت های بسیاری برای انسان ها درحوزه های مختلف همچون حمل و نقل، پزشکی، خدمات و فنی و مهندسی هستند .

استاد دانشگاه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با اشاره به اینکه هوش مصنوعی یک فرصت درعلوم شناختی محسوب می شود، افزود: هراس از ماشین های ساخت انسان ها ( ربات ها ) منطقی نیست، زیرا این ابزارها توسط انسان ها طراحی و برنامه ریزی می شوند و فعالیت های احتمالی خرابکارانه این ماشین ها نه به دلیل ذات آنها بلکه به دلیل نوع طراحی و کدگذاری در ارایه خدمات آنها صورت می گیرد. به این اعتبار اگر هراسی وجود دارد باید از نحوه کاربرد ماشین باشد نه از خود ماشین.

به گفته وی بخش عمده ای از تلاش ها در هوش مصنوعی به ساخت آندسته از سامانه های رایانه ای و ربات ها مربوط می شود که از توانایی ادارک حسگری شبیه به انسان برخوردارند. هدف غایی هوش مصنوعی ساخت ماشین هایی است که در کنش های عالی شناختی و تصمیم گیری مانند انسان ها عمل کنند، به نحوی که تمیز آنها از انسان، در محدوده اعمال مورد نظر، ممکن نباشد. این ماشین ها در یک محیط ناشناخته و در تعامل با محیط، به کمک توان یادگیری، قابلیت های ادراکی، شناختی و تصمیم گیری خود را توسعه می دهند.

دکتر اعرابی می افزاید: پیشرفت علم و فن آوری ها در هر دوره ای تاثیرات شگرف وموثر بر زندگی انسان ها، نوع تفکر واندیشه انسانی داشته است و سبب توسعه و گسترش دانش وعلوم گوناگون، کشف استعدادها و همفکری و همکاری میان متخصصان ونخبگان در جامعه می شود.

عضو ستاد توسعه و علوم و فن آوری های شناختی گفت: دستیابی به افق های روشن در حوزه علوم شناختی مستلزم مشارکت وفعالیت توام با سرمایه گذاری و حمایت های همه جانبه دربخش های دانشی و فناوری شناختی و هوش مصنوعی است. وی خاطر نشان کرد: در این راستا تلاش های وسیعی برای ایجاد ارتباط میان بخش های خصوصی و مراکز دانشگاهی برای تولید ابزارهای مرتبط با دانش هوش مصنوعی صورت گرفته است.

وی گفت: همکاری های مشترک بین مهندسان، پزشکان، روان شناسان و متخصصان علوم اعصاب در زمینه تولید ابزارهایی برای تحلیل و پردازش مغز انسان گسترش یافته تا درک بهتری از فعل و انفعالات مغزی صورت پذیرد. این نوع همکاری یک تاثیر و تاثر متقابل است که در مسیر مقابل با درک بهتر عملکرد مغز منجر به تولید ابزارها و خدمات هوشمندانه تر، انسانی تر و شناختی تر می شود.
نظر شما