عضوهیات علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی: هدف از مدل سازی شبکه های مغزی تشخیص اختلالات مغزی است

تاریخ : 1396/11/05

تعداد بازدید : 852

3 امتیاز از 2 رای

دکتر "مرضیه زارع" عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی می گوید: هدف از مدل سازی شبکه مغزی، یافتن کارکرد ها و الگو های طبیعی موجود درمغز برای تشخیص اختلالات مغزی است.

دکتر زارع در گفت و گو با بخش خبری ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: در مدل سازی سیستم های شناختی بخصوص مدل سازی شبکه مغزی تلاش می شود با تغییر متغیرهای معادلات دینامیکی، آنها را به مدل های اصلی نزدیک تر کرده و شبیه سازی هایی که هزینه های آن بسیار کمتر از آزمایشات واقعی است را انجام داد.

وی با اشاره به اینکه با طراحی ماشین های هوش مصنوعی و استفاده مناسب از این ابزارها می توان به نتایج و دستآوردهای مطلوبی درتشخصیص و درمان بیماری ها و نیز پیشبرد فعالیت های موجود در بخش های مختلف فن آوری ها دست یافت، گفت: بهره گیری ازهوش مصنوعی و شناخت الگو ها کمک می کند تا علت بروز اختلالات و نیز راههای پیشگیری و درمان آنها از جمله بیماری پارکینسون تشخیص داده شود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی افزود: یافتن الگو ها به درک و شناخت بهتر سیستم های شناختی و درنهایت به شناخت طبیعت کمک می کند.

وی یادآور شد: مطالعه مغز به عنوان یک سیستم پیچیده رهیافت تحقیقاتی است و مدل سازی شبکه مغزی و دستیابی به الگو های مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است تا با کسب نتایج مطلوب، زمینه برای تشخیص اختلالات در شبکه های مغزی حاصل شده و راههای پیشگیری و معالجه بیماری ها تسهیل شود.

دکتر زارع نقش ستاد توسعه علوم شناختی در توسعه و گسترش این دانش در سطح جامعه بویژه در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، طرح های گسترده ای در زمینه علوم مرتبط با دانش مغز،اعصاب شناختی و نیز هوش مصنوعی تصویب و به اجرا در آمده است که امید می رود با کسب یافته های تحقیقاتی زمینه پیشرفت درعلوم شناختی و نیز تشخیص و درمان بیماری ها با استفاده از فن آوری های نوین و دانش داخلی فراهم شود.
نظر شما