مشاورارشد ستاد علوم شناختی:هفته آگاهی ازمغزتلاشی برای افزایش توانایی های مغزاست

تاریخ : 1396/11/07

تعداد بازدید : 985

5 امتیاز از 1 رای

دکتر"محمد تقی جغتایی" مشاورارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: افزایش توانایی های مغزوآشنایی با راه های پیشگیری ازکاهش قدرت آن ،دوهدف اساسی دربرگزاری هفته آگاهی ازمغزدرکشور است.

دکتر جغتایی درمصاحبه با بخش خبری ستاد علوم شناختی افزود: درهفته آگاهی ازمغز تلاش می شود تا با استفاده از تمامی راه ها و بهره گیری از ظرفیت ها و امکانات ، سطح دانش و اطلاعات ازتوانایی های مغز ونیزراه های جلوگیری ازکاهش توانایی های مغزدر بین اقشار مختلف مردم درجامعه افزایش یابد.

دکتر"جغتایی" خاطر نشان کرد: ارتقای بهداشت مغزوتوان مند سازی آن ، یک نیاز اساسی درمیان عموم افراد درجامعه است وستاد علوم شناختی می کوشد تا با همکاری سایرنهادها، مراکزعلمی، تحقیقاتی و نهاد های مردمی میزان آگاهی افراد جامعه ازساختارها وعملکرد مغز بیشتر شود تا بتوان زمینه برای شناسایی راه های پیشگیری ودرمان اختلالات مغزی بطورگسترده ای فراهم شود.
مشاورارشد ستاد علوم شناختی با اشاره به اینکه آشنایی افراد جامعه با مغزو کارکردهای آن سبب توان مند سازی مغزوافزایش تلاش های برای جلوگیری ازکاهش توانایی های مغز خواهد شد، گفت: "آلزایمر"، "فراموشی"، "ام اس "، "پارکینسون" و اختلالات تکاملی از جمله بیماری های ناشی ازاختلالات درسیستم عصبی مغز است که می توان با توان مند سازی مغز، راه های پیشگیری ازکاهش قدرت مغز را جستجو و در نتیجه به درمان و معالجه این بیماری ها درجامعه کمک کرد.

وی با تاکید براینکه توسعه علوم مغز و شناخت در کشور گامی مثبت برای حل مشکلات و مقابله با اختلالات و نارسایی ها در شبکه مغزی محسوب می شود ،تصریح کرد: در این راستا ،تاسیس انجمن های علمی مغز و شناخت در دانشگاه های کشور در دستور کار قرار گرفته و تاکنون 30 انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی ایجاد و فعال شده است.

وی گفت: برای گسترش و تقویت دانش مغز و شناخت در نظر است تعداد انجمن های علمی مغز و شناخت در مراکز و موسسات آموزش عالی به پنجاه ( 50) انجمن علمی افزایش یابد.
به گفته دکتر جغتایی به موازات این اقدام ، برگزاری نشست ها و سمینارهای علمی مرتبط با دانش مغزو شناخت درمدارس و دانشگاه ها و مراکز فرهنگی نیزاز دیگر تلاش ها برای بالابردن سطح آگاهی ازساختارها وکارکردهای مغزو مقابله با بروزاختلالات درشبکه مغزی است.

مشاور ارشد ستاد علوم شناختی با بیان اینکه مغز یک رکن بسیار مهم و حیاتی بدن به شمار می آید و نقشی مهمی درکنترل دیگر ارگان بدن برعهده دارد، افزود: درهفته آگاهی از مغز تلاش می شود سطح آشنایی عموم مردم از بهداشت مغز بیشتر شود بطوری که با افزایش اطلاعات راه های پیشگیری و توان مند سازی شبکه مغزی فزونی یابد.

هفته آگاهی از مغز یک برنامه جهانی است وامسال برای سومین سال متوالی ازچهارم تا دهم اسفند ماه درنقاط مختلف کشورمان برگزارخواهد شد.

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، حامی و برگزار کننده هفته آگاهی ازمغز، این هفته را که یک هفته ترویجی برای ارتقای آگاهی عموم جامعه ازعملکرد مغز است ، در سال 1394 برای اولین بار درایران برگزار کرد.

هفته آگاهی از مغز (Brain Awareness Week) کمپینی جهانی برای ارتقای علاقه مندی عمومی به تحقیقات علوم اعصاب است که توسط اتحادیه پژوهش‌های مغز دانا (DANA) و اتحادیه اروپایی دانا و به صورت سالیانه از 1996 تا کنون برگزارمی‌شود.
سازمان پژوهشی دانا یک سازمان خصوصی متشکل از بیش از 400 عصب ‌شناس برجسته دنیا و از جمله 16 برنده جایزه نوبل است که با شعار دروازه ورود به اطلاعات معتبر درباره مغز، تحقیقات مرتبط با مغز را از طریق کمک های مالی، انتشار مطالب و برنامه‌های آموزشی پشتیبانی می‌کند.

ارتقای عملکرد مغز، سرعت بخشیدن به کشف درمان اختلالات مغزی ، مبارزه با برچسب زدن اختلالات مغزی از طریق ارایه آموزش‌ها ، ازاهداف این سازمان خصوصی است.

این سازمان، گفت و گوی بین محققان و مخاطبان عام را تشویق می کند و اطلاعات معتبر درباره پیشرفت های اخیر درتحقیقات را از طریق نشریات، وب سایت های رایگان، رسانه‌های اجتماعی و هفته آگاهی از مغز دراختیار همگان قرار می دهد.
نظر شما