به مناسبت هفته آگاهی از مغز/ ستاد علوم شناختی و گامی دیگر در برگزاری یک رویداد جهانی

تاریخ : 1396/11/15

تعداد بازدید : 973

5 امتیاز از 1 رای

ذهن و مغز انسان و کارکردهای آن یکی از حوزه هایی است که در طول دوره های مختلف ، همواره مورد توجه فلاسفه ، دانشمندان و پژوهشگران قرار داشته است.

دانشمندان و محققان بدنبال آن هستند که عامه مردم بتوانند از توانایی های مغزشان آگاهی پیدا کنند و به بهداشت و سلامت آن توجه بیشتری داشته باشند و با افزایش توانایی های مغز، با راه های پیشگیری از کاهش توان جسمی و ذهنی مغز نیز آشنا شوند.
سرمایه گذاری و حمایت ها درحوزه دانش مغز و علوم شناختی با توجه به کارکردهای آن ، امروزه در ایران و دیگر کشور های مختلف روز به روز بیشتر شده و دامنه علوم شناختی و تاثیر گذاری آن در جوامع، ابعاد وسیع تری پیدا کرده است.

مطالعات در ارتباط با شناخت مغز فرصتی است که اجازه می دهد جامعه درباره پیشرفت های انجام شده درباره تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در تشخیص بیماری ها ، درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی نظیر آلزایمر، پارکینسون، اسکیزوفرنی و افسردگی ،اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کند.

آگاهی رسانی از ویژگی ها و توانایی های مغز ، چگونگی توانمند سازی و جلوگیری از کاهش توانایی مغز به عنوان یک حرکت و اقدام مناسب برای رشد مغز و جامعه ای برخوردار از انسان های سالم محسوب می شود، بطوری که با بالا بردن قدرت مغز و رعایت بهداشت آن می توان از ابتلا به بسیاری از بیماری های مغزی و عصبی پیشگیری و نیز در درمان بیماری ها دراین زمینه گام های سریع و مفیدی برداشت.

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، حامی و برگزار کننده هفته آگاهی از مغز، این هفته را سال 1394 برای اولین بار در ایران برگزار کرد و امسال نیز برای سومین سال متوالی در نتیجه برنامه ریزی و مشارکت سایر نهاد ها و مراکز ،این هفته از روز چهارم تا یازدهم اسفند ماه در نقاط مختلف کشور برگزارمی شود.

برنامه هفته آگاهی از مغز در ایران در سه سطح مخاطبین عام، دانش‌آموزی و دانشجویی و با هدف آگاهی از مغز، شناخت توان مندی ها و کارکرد ها و بهبود عملکرد آن تدوین شده است.

این رویداد با شعار " مغزت رو بشناس" به عنوان یک هفته ترویجی برای ارتقای آگاهی جامعه از عملکرد مغز، به عموم مخاطبان اطلاع رسانی و معرفی خواهد شد.

ستاد علوم شناختی برای افزایش آگاهی ها در جامعه نسبت به توانایی های مغز و کارکردهای آن و نیز بالابردن قدرت آن در سطوح مختلف ، مبادرت به اطلاع رسانی به شیوه های گوناگون در این زمینه کرده است.

این ستاد برای آشنایی بیشتر افراد جامعه نسبت به مغز و توانایی های آن، درگذشته مبادرت به برگزاری مسابقات مغز و شناخت ، برپایی همایش های عمومی در فرهنگسراها ، سخنرانی سفیران مغز و شناخت در مدارس ، طراحی وب سایت هفته آگاهی از مغز و راه اندازی کانال تلگرامی آگاهی از مغز ، برگزاری سمینارهای و کمپین های دانشجویی کرد و در راهبرد خود قصد دارد شمار انجمن های دانشجویی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی را از 30 انجمن به 50 مرکز علمی افزایش شد.

ستاد علوم شناختی به موازات این اقدامات همچنین دامنه فعالیت های تبلیغاتی درخصوص هفته آگاهی از مغز را با همکاری و مشارکت نهادهای مردم نهاد ( سمن ها) و نیز دیگر مراکز علمی و تحقیقاتی افزایش داد تا با بهره گیری از تمامی امکانات ، ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در کشور ،زمینه ارتقای سطح آگاهی ها از مغز و آشنایی با کارگردهای آن به مراتب بیشتر شود.

ستاد علوم شناختی هفته آگاهی از مغز را با رویکرد ارتقای توان مغز و توان افزایی آن پیگیری می کند و موضوعاتی همچون مغز انعطاف پذیر و انعطاف پذیری درحوزه مغز، سلامت مغز، و بیماری های حوزه مغز با تمرکز بر افسردگی و آلزایمر و نیز مغز اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد.

به اعتقاد دکتر جغتایی مشاور ارشد ستاد علوم شناختی ارتقای بهداشت مغز و توان مند سازی آن یک نیاز اساسی در میان عموم افراد درجامعه است و آشنایی جامعه با مغز و کارکردهای آن سبب افزایش تلاش ها برای جلوگیری از کاهش توان مغز و پیشگیری از انواع بیماری های مغزی و عصبی می شود.

دکتر جغتایی مغز را یک رکن بسیار مهم و حیاتی بدن توصیف می کند که نقش مهمی در کنترل دیگر ارکان بدن برعهده دارد و لذا افزایش توانایی های مغز و آشنایی با راه های پیشگیری از کاهش قدرت آن ، دو هدف اساسی در برگزاری هفته آگاهی از مغز در کشور است که ستاد علوم شناختی به عنوان متولی ترویج و گسترش علوم شناختی و علوم اعصاب برنامه های متنوعی را به مناسبت هفته آگاهی از مغز در کشور تدارک دیده است.

هفته آگاهی از مغز کمپینی جهانی برای ارتقای علاقمندی عمومی به تحقیقات علوم اعصاب است که توسط اتحادیه پژوهش‌های مغز دانا(DANA) و اتحادیه اروپایی دانا و به صورت سالیانه از 1996 تاکنون برگزار می‌شود.
سازمان پژوهشی "دانا" یک سازمان خصوصی متشکل از بیش از 400 عصب ‌شناس برجسته دنیا و از جمله 16 برنده جایزه نوبل است که با شعار دروازه ورود به اطلاعات معتبر درباره مغز، تحقیقات مرتبط با مغز را از طریق کمک های مالی، انتشار مطالب و برنامه‌های آموزشی پشتیبانی می‌کند.

اهداف کلی موسسه پژوهشی دانا بر سه اصل " ارتقای بهتر مغز و عملکردهای آن"،"سرعت بخشیدن به کشف درمان اختلالات مغزی" و "مبارزه با برچسب زدن اختلالات مغزی از طریق آموزش‌های ارائه شده " استوار است .
اهداف و اولویت های کنونی این سازمان با تاکید بر حوزه "نوروساینس" در دو زمینه تصویر برداری مغزی و تحقیقات بالینی علوم اعصاب طبقه ‌بندی می شود.

اولین هفته آگاهی از مغز برای عموم درسال ۱۹۹۶ برگزار شد و هم اکنون بیست و دومین سال برگزاری هفته آگاهی از مغز در دنیاست. از زمان آغاز به کار هفته آگاهی از مغز، تاکنون بیش از چهارهزار و صد همکار در ۹۹ کشور در این رویداد شرکت کرده اند.

در سال 2014 بیش از 55 کشور و 860 کمپین هفته آگاهی از مغز در نقاط مختلف جهان برگزار شد.

مراکزی از ایران همچون دانشکده زیست دانشگاه دامغان ،مرکز سلامت و روان و پیشگیری از اعتیاد علوم پزشکی دانشگاه مشهد،مرکز علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی،برنامه تحقیقات علوم اعصاب بین‌رشته‌ای(INRP)،علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و در بخش کودکان نیز دانشگاه زاهدان کمپین خود را درموسسه دانا ثبت و به عنوان همکار در لیست همکاران هفته آگاهی از مغز قرار گرفتند.
نظر شما