همزمان با "هفته آگاهی از مغز" سیزده سمینار تخصصی برگزار می شود

تاریخ : 1396/11/25

تعداد بازدید : 985

5 امتیاز از 2 رای

دبیر اجرایی "هفته آگاهی از مغز" از برگزاری سیزده سمینار و نشست تخصصی دانش آموزی، دانشجویی و مردمی همزمان با آغاز این هفته درنقاط مختلف کشور خبر داد.

" سینا توکلی " درگفت و گو با بخش خبری ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با اشاره به اینکه "هفته آگاهی از مغز" امسال برای سومین سال متوالی به همت ستاد توسعه علوم شناختی درسطح کشور برگزار می شود ، افزود: دراین هفته چهارسمینار تخصصی دانش آموزی درسطح مدارس ، سه نشست علمی دانشجویی درمراکز دانشگاهی ، پنج گردهمایی مردمی به منظور معرفی توان مندی های مغز ، بهبود عملکرد آن و نیز راه های کمک به حفظ سلامت و بهداشت مغز درفرهنگسراها و نیز سمینار بهزیستی با موضوع "تربیت مربی" برپا خواهد شد.
توکلی ارتقای عملکرد مغز، سرعت بخشیدن به تشخیص اختلالات و بیماری های مغز، افزایش آگاهی های عمومی درباره بیماری های مغز و عدم برچسب زدن به این بیماران را از جمله اهداف برگزاری هفته آگاهی ازمغز برشمرد.

دبیر اجرایی "هفته آگاهی ازمغز" یادآور شد: برای افزایش آگاهی دانش آموزان از مغز و توان مندی های آن، دانشجویان حوزه مغزوشناخت به عنوان سفیران این رشته درمدارس و دیگر اماکن عمومی حضور یافته و عملکرد مغز و راه های توان مند سازی مغز را تشریح می کنند.

وی اضافه کرد: درحوزه دانشجویی نیز با برپایی سمینارهای تخصصی و ایجاد بیست برنامه در دانشگاه ها ، ساختارمغز وعملکرد آن برای دانشجویان در مراکز علمی بازگو می شود و درسطح عمومی نیز اساتید ومتخصصان با حضور درفرهنگسراها درارتباط با مغزو توان مندی های آن و نیز درخصوص راهکارهای پیشگیری و مقابله با بیماری ها درحوزه مغز سخنرانی می کنند.
توکلی ادامه داد ، به موازات اجرای برنامه های متعدد برای ارتقای آگاهی عموم جامعه نسبت به مغز و توان مندی های آن و نیز راه های پیشگیری و تشخیص بیماری های مغز، کانال تلگرامی مغز برای ارایه اطلاعات و افزایش آگاهی ها درسطح جامعه نیز ایجاد و فعالیت دارد.
توکلی گفت: ستاد علوم شناختی با مشارکت وهمکاری سازمان ها،ارگان ها و نهاد های مردمی (سمن)، برای ارتباط متخصصان و محققان حوزه مغزبا عموم افراد جامعه درسطح کشور اقدام به برگزاری هفته آگاهی ازمغزکرده است.
لازم به یادآوری است، دکتر"محمد تقی جغتایی" مشاورارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی نیز پیشتراعلام کرد: افزایش توانایی های مغزوآشنایی با راه های پیشگیری ازکاهش قدرت آن ،ازجمله هدف های برگزاری هفته آگاهی ازمغزدرکشوراست و دراین هفته تلاش می شود با استفاده از تمامی راه ها و بهره گیری ازظرفیت ها و امکانات ، سطح دانش و اطلاعات ازتوانایی های مغز در بین اقشارمختلف مردم درجامعه افزایش یابد.

دکتر"جغتایی" خاطر نشان کرد: ارتقای بهداشت مغزوتوان مند سازی آن ، یک نیاز اساسی درمیان عموم افراد درجامعه است وستاد علوم شناختی می کوشد تا با همکاری سایرنهادها، مراکزعلمی، تحقیقاتی و نهاد های مردمی میزان آگاهی افراد جامعه ازساختارها وعملکرد مغز بیشتر شود تا بتوان زمینه برای شناسایی راه های پیشگیری ودرمان اختلالات مغزی بطورگسترده ای فراهم شود.
مشاورارشد ستاد علوم شناختی با اشاره به اینکه آشنایی افراد جامعه با مغزو کارکردهای آن سبب توان مند سازی مغزو جلوگیری ازکاهش توانایی های آن خواهد شد، گفت: "آلزایمر"، "فراموشی"، "ام اس "، "پارکینسون" و اختلالات تکاملی از جمله بیماری های ناشی ازاختلالات درسیستم عصبی مغز است که می توان با توان مند سازی مغز، راه های پیشگیری ازکاهش قدرت مغز را جستجو و در نتیجه به درمان و معالجه این بیماری ها درجامعه کمک کرد.
وی گفت: برای گسترش و تقویت دانش مغز و شناخت در نظر است تعداد انجمن های علمی مغز و شناخت در مراکز و موسسات آموزش عالی از30 انجمن به پنجاه ( 50) انجمن علمی افزایش یابد.

هفته آگاهی از مغز یک برنامه جهانی است وامسال برای سومین سال متوالی ازچهارم تا دهم اسفند ماه درنقاط مختلف کشورمان برگزارخواهد شد.
نظر شما