مشاور ارشد ستاد علوم شناختی : "مرکزعلم مغز " درتهران ایجاد می شود

تاریخ : 1396/11/30

تعداد بازدید : 837

5 امتیاز از 2 رای

دکتر"محمدتقی جغتایی"مشاور ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: برای آشنایی با ساختار، عملکرد و توان مندی های مغز و نیز برقراری تعامل میان مخاطبان و متخصصان و محققان درحوزه علوم شناختی و مغز، "مرکزعلم مغز" در محل باغ کتاب تهران تاسیس خواهد شد.

مشاور ارشد ستاد علوم شناختی روز یکشنبه درآستانه برگزاری"هفته آگاهی از مغز" درنشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه های جمعی افزود: "مرکزعلم مغز " برای آشنایی عموم مردم با کارکردها و نیز ساختارهای مغز سال آینده فعالیت های علمی خود را آغاز می کند تا سطح دانش و آگاهی ها درجامعه افزایش یابد و زمینه برای توان مند سازی مغز فراهم شود.

 

دکتر جغتایی با اشاره به اینکه "هفته آگاهی از مغز" درحال حاضر در ده ها کشور جهان برگزار می شود، گفت : این هفته برای سومین سال متوالی از چهارم تا یازدهم اسفند ماه امسال در نقاط مختلف کشورمان برگزارخواهد شد .

 

مشاورارشد ستاد علوم شناختی با بیان اینکه آشنایی افراد جامعه با مغز و کارکردهای آن سبب توان مند سازی مغز وجلوگیری ازکاهش توانایی های آن می شود،خاطرنشان کرد: "آلزایمر"، "فراموشی"، "ام اس"، "پارکینسون" و اختلالات تکاملی از جمله بیماری های ناشی ازاختلالات درسیستم عصبی مغز است که می توان با توان مند سازی مغز، راه های پیشگیری ازکاهش قدرت مغز را جستجو و درنتیجه به درمان و معالجه این بیماری ها درجامعه کمک کرد.

 

" سینا توکلی" دبیر اجرایی "هفته آگاهی از مغز" نیز دراین نشست خبری از برگزاری سمینارها و نشست های تخصصی دانش آموزی، دانشجویی و مردمی همزمان با آغاز این هفته درنقاط مختلف کشورخبر داد.

توکلی ارتقای عملکرد مغز، سرعت بخشیدن به تشخیص اختلالات و بیماری های مغز، افزایش آگاهی های عمومی درباره بیماری های مغز و عدم برچسب زدن به این بیماران را از جمله اهداف برگزاری هفته آگاهی ازمغز برشمرد.

دبیر اجرایی "هفته آگاهی ازمغز" یادآور شد: برای افزایش آگاهی دانش آموزان از مغز و توان مندی های آن، دانشجویان حوزه مغزوشناخت به عنوان سفیران این رشته درمدارس و دیگر اماکن عمومی حضور یافته و عملکرد مغز و راه های توان مند سازی مغز را تشریح می کنند.

وی اضافه کرد: درحوزه دانشجویی نیز با برپایی سمینارهای تخصصی و اجرای بیست برنامه در دانشگاه ها، ساختارمغز وعملکرد آن برای دانشجویان در مراکز علمی بازگو می شود و درسطح عمومی نیز اساتید ومتخصصان با حضور درفرهنگسراها درارتباط با مغزو توان مندی های آن و نیز درخصوص راهکارهای پیشگیری و مقابله با بیماری ها درحوزه مغز سخنرانی می کنند.

وی اضافه کرد: بموازات این اقدامات، کانال تلگرامی مغز نیز برای افزایش آگاهی ها عموم از ساختارهای مغز فعالیت داشته و جزوات و نشریات متعددی نیز در ارتباط با مغز و عملکردهای آن منتشر شده است.

 

هفته آگاهی از مغز یک برنامه جهانی است وامسال برای سومین سال متوالی ازچهارم تا دهم اسفند ماه درنقاط مختلف کشورمان برگزارمی شود.

نظر شما