باحمایت ستادعلوم شناختی/کارگاه الکتروفیزیولوژی"پچ کلمپ"درحوزه علوم اعصاب شناختی درتهران برگزار می شود

تاریخ : 1396/12/19

تعداد بازدید : 997

5 امتیاز از 3 رای

گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اردیبهشت سال آینده کارگاه تخصصی الکتروفیزیولوژی "پچ کلمپ " در حوزه علوم اعصاب شناختی در تهران برگزار می کند.

دکتر"حسین عزیزی" کارشناس ارشد گروه پژوهش، فن آوری و زیرساخت ستاد علوم شناختی اعلام کرد: تکنیک"پچ کلمپ " (  (patch  clampامکان مطالعه حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی را برای دانشمندان امکان­پذیر کرده است.

 

ابداع کنندگان این تکنیک موفق به دریافت جایزه نوبل شدند.

 

وی گفت: با این تکنیک می­توان تغییرات الکتریکی نورون­های مغز را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و یکی از این ویژگی­ها آن تولید پتانسیل عمل زبان ارتباطی نورون­های مغزی با یکدیگر می­باشد.

 

دکتر عزیزی افزود: در برخی از اختلالات شناختی در مغز، تغییراتی در ویژگی­های الکتریکی سلول­ها رخ می­دهد، که از طریق تکنیک "پچ کلمپ "  همچنین می­توان تاثیر داروها و مواد را در سطح یک سلول مورد مطالعه قرار داد.

 

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ، کنگاش و مطالعات تحقیقی در ارتباط با بسیاری از اعمال شناختی نیازمند مکانیسم­ها و زیرساخت­های بسیار و برخورداری از محققان خبره و با تجربه و همچنین تجهیزات در حوزه الکتروفیزیولوژی است.

 

وی یادآور شد: برای توسعه زیرساخت­ ابزارهای الکتروفیزیولوژی درکشور، در سال های اخیر کمک های فراوانی از سوی ستاد علوم شناختی صورت گرفته است و چندین مرکز دانشگاهی با حمایت­های این ستاد توانسته­اند بسیار کارآمد تر از قبل به چنین امکاناتی مجهز شوند.

 

 به گفته دکتر عزیزی درحال حاضر چندین مرکز در کشور به تجهیزات و امکانات الکترو فیزیولوژی "پچ کلمپ " مجهز هستند و به علاوه کار با این تکنیک نیازمند تجربه و تخصص بالایی دارد .

 

وی تصریح کرد :به منظور افزایش بهره­وری از چنین تجهیزات ارزشمندی ، به هم اندیشی اساتید و خبرگان این حوزه  نیاز است و در این کارگاه تخصصی اساتید داخلی و خارجی آخرین تجربیات و دانش خود را در زمینه امکان مطالعه حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی در اختیار محققان و علاقه مندان قرار می­دهند.

 

وی گفت: در این کارگاه تخصصی حدود 70 نفر از دانشجویان دکتری، پسادکتری و استادیاران جوان زیر نظر اساتید مجرب حوزه الکتروفیزیولوژی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و  پروفسور"السدر گیب )  ( Alasdair   GIBB استاد  دانشگاه UCL لندن به مدت پنج روز از شانزدهم تا بیستم اردیبهشت ماه به صورت تئوری و عملی آموزش می­بینند.

نظر شما