حمایت ستاد علوم شناختی از اجرای پروژه های طراحی مدارهای واسط مغز و ماشین برای توانبخشی بیماران

تاریخ : 1396/12/21

تعداد بازدید : 828

5 امتیاز از 2 رای

به منظور توانبخشی بیماران و درمان برخی از بیماری ها مرتبط با حوزه علوم شناختی، ستاد علوم شناختی از اجرای پروژه های مرتبط با طراحی مدارهای واسط مغز و ماشین بطور همه جانبه حمایت بعمل می آورد.

دکتر "محمد حسین مقامی " کارشناس ارشد گروه پژوهش، فن آوری و زیر ساخت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: واسط مغز و ماشین به سامانه ای گفته می شود که با کمک آن می توان با دریافت سیگنال های قشر حرکتی مغز فرد و تشخیص اراده وی، یک بازوی رباتیک را بدون استفاده از اعضای بدن به حرکت در آورد.

 

وی گفت : با ساخت و آزمایش موفقیت آمیز گونه های ساده و ابتدایی واسط های "مغز – ماشین" ، کارایی این گونه سامانه ها در موارد گوناگون عمومی و تخصصی روشن شده است، بطوری که از این ابزارهای می توان در بخش های پژوهشی از جمله درحوزه هایی از جمله علوم شناختی برای مقابله با بسیاری از ناهنجاری های شناختی مانند اختلال توجه، درمان برخی بیماری های شناختی مانند اوتیسم و گونه هایی از روش های آموزشی برای تقویت یادگیری، توجه و حافظه استفاده شود.

 

وی همچنین افزود: واسط های مغز و ماشین ابزارهایی توانمند برای کمک به افرادی که از ناتوان های شناختی یا حرکتی رنج می برند، به حساب می آیند و به کمک این ابزارها، بیماران یا افراد ناتوان می توانند بر بخشی از مشکلات و محدودیت های خود غلبه کرده و تا حدودی به زندگی عادی خود بازگردند.

 

دکتر مقامی می افزاید: امروزه در جنبه های مختلف زندگی و حوزه های گوناگون فعالیت فردی و اجتماعی شاهد طیفی از کاربردهای جدید واسط های مغز - ماشین هستیم که هدف بسیاری از آن ها توانبخشی بیماران است. به گفته دکتر مقامی ، واسط مغز – ماشین ارتباط متقابل و بازخوردی میان مغز و ماشین و نیز ثبت سیگنال های عصبی برای تحریک عصبی را فراهم می کند.

 

وی اضافه کرد: سیستم عصبی یکی از نا شناخته ­ترین و پیچیده ­ترین قسمت ­های بدن است و درمان بیماری­ های مرتبط با سیستم عصبی از دشوارترین معالجات پزشکی به حساب می آید.

نظر شما