آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز همکاری های علمی بین المللی را گسترش می دهد

تاریخ : 1397/01/05

تعداد بازدید : 993

5 امتیاز از 3 رای

رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در تشریح فعالیت های سال گذشته این مرکز اعلام کرد: در راستای توسعه و گسترش دامنه فعالیت های علمی درارتباط با نقشه برداری مغز و حوزه های علوم شناختی مغز و نیز با هدف بهره مندی از دانش و اطلاعات بین المللی ،تفاهم نامه ای میان آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و مراکز دانشگاهی پزشکی وین امضا و مبادله شد.

دکتر " محمدرضا آی" افزود: با تبادل این یادداشت تفاهم همکاری میان آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و دانشگاه پزشکی وین ، زمینه برای استفاده از تجهیزات و امکانات این مراکز علمی و نیز تبادل تجارب و انتقال یافته ها میان محققان و اساتید ایران با اتریش فراهم شده است.


رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برقراری ارتباط علمی و تحقیقاتی با اساتید و محققان ایرانی مقیم خارج از کشور را یکی دیگر از اقدامات و فعالیت های این مرکز در سال گذشته و راستای بهره مندی از آخرین دستاوردهای علمی در سطوح بین المللی در نقشه برداری مغز و حوزه علم شناختی مغز دانست.

 

وی یادآورشد : آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز همچنین با پانزده مرکز دانشگاهی در داخل کشور نیز  تفاهم نامه همکاری مبادله کرد و با برگزاری پنج نشست تخصصی با همکاری اساتید خارجی ، پانزده کارگاه مهارتی و بیست و هشت کارگاه تخصصی توانمندسازی ،زمینه برای تبادل اطلاعات و ارایه راهکارهایی برای انجام پروژه های تحقیقاتی فراهم شد.

 

وی با اشاره به اینکه گسترش همکاری و برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی داخل کشور از دیگر فعالیت های سال جاری آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز است، گفت: به دنبال توسعه فعالیت های آموزشی و ترویجی، ده ها  پروژه در نتیجه برگزاری کارگاه های آموزشی در حیطه علوم شناختی مغز و نقشه برداری مغز در سطح کشور به اجرا در آمد و کارگاه های آموزشی جهت علاقه مندان ، محققان و دست اندرکاران علوم مغز در دوازه استان کشور نیز دایر شد.
وی افزود: دراین کارگاه های آموزشی ده ها نفر از هر یک از استان ها به مدت دو روز در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز تحت آموزش های لازم قرار گرفتند تا با استفاده از امکانات و تجهیزات آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز ، پروژه های تحقیقاتی به اجرا در آید.


دکتر "آی" در این گفت وگو ، همکاری و ارتباط با گرو ه های پزشکی و نشست های مشترک رادیولوژی را یکی دیگر از گام های آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برای بهبود راههای مقابله و درمان با بیماری های مغزی یاد کرد و گفت: اولین سمپوزیوم نقشه برداری مغز مهرماه سال گذشته در کشور برگزار و بیست کارگاه آموزشی تخصصی نیز برای ارتقای دانش مرتبط با علوم مغز برای محققان و دانش پژوهان رشته های مغز در کشور برپا شد.

 

رییس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز از اجرای طرح توسعه علوم شناختی در حوزه دانش مغز در کشور خبر داد و گفت: در این طرح از محققان ده  استان برای کار با تجهیزات آزمایشگاه علوم شناختی دعوت به عمل آمد.

 

دکتر "آی " گفت: در سال گذشته ،یک هزار و چهارصد  نفر اعم از دانشجو و محقق از آزمایشگاه نقشه برداری مغز بازدید کردند و بیش از دو هزار و دویست ساعت از تجهیزات این ازمایشگاه استفاده شده است.
  وی  ثبت حدود دویست پروژه در هفت آزمایشگاه فعال، راه اندازی واحد مراقبت پزشکی،راه اندازی آزمایشگاه های پردازش سیگنال و پردازش تصویر، راه اندازی تالار گفتمان و تور مجازی در وب سایت آزمایشگاه را از دیگر اقدامات این مرکز در سال گذشته یاد کرد.

 

دکتر" آی " برگزاری سمینار های آموزشی- مهارتی نقشه برداری مغز برای دوازده  استان ،برگزاری سه سمینار تخصصی ویژه رادیولوژیست  ها، روانپزشکان، جراحان و متخصصین مغز واعصاب، برگزاری دو مسابقه ملی BCI و پردازش تصویر FMRI و نیز حضور در شانزده  کنفرانس مرتبط وحمایت از این رویدادها در تهران و سایر شهرها را از دیگر فعالیت های آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در سال گذشته برشمرد.

نظر شما