عضو ستاد علوم شناختی: یکصد و بیست طرح علمی و تحقیقاتی تحت پوشش چتر حمایتی ستاد علوم شناختی قرار دارد

تاریخ : 1397/01/14

تعداد بازدید : 868

5 امتیاز از 3 رای

با هدف توانمندسازی گروه های فعال و نیز تقویت نیروهای مختصص درحوزه های علوم شناختی، در طی سال گذشته یکصد و بیست طرح علمی و تحقیقاتی تحت پوشش چتر حمایتی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی قرار گرفت.

دکتر" محمدحسین مقامی" کارشناس ارشد گروه پژوهش، فن آوری و زیرساخت ستاد علوم شناختی اعلام کرد: این طرح های تحقیقاتی، در زمینه های علوم اعصاب شناختی، روانشناسی شناختی، تکنولوزی های شناختی ، آموزش و پرورش شناختی و نیز زبانشناسی شناختی از حمایت همه جانبه این ستاد برخوردار شدند.

 

"مقامی" با اشاره به اینکه اجرای این طرح ها گامی برای تقویت توان و استعداد های دانش پژوهان و متخصصان و نیز استفاده از ظرفیت های موجود در کشور جهت نیل به خودکفایی و کاهش وابستگی ها و همچنین افتخار آفرینی در سطوح علمی است،گفت: چهل عنوان از طرح ها جزء طرح های شاخص ستاد محسوب می شوند و با حمایت ستاد در مراکز مهم دانشگاهی کشور از جمله توسط  دانشگاه های شریف، تهران، امیرکبیر، بهشتی ، خواجه نصیر طوسی تدوین و ارایه شده است.

 

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی حمایت گسترده از تشکیل گروه های پیشرو در حوزه های علوم شناختی را یکی دیگر از اقدامات و فعالیت های این ستاد در سال گذشته برشمرد و افزود: این اقدام با هدف بهره گیری از توان علمی و تخصصی محققان و متخصصان و تجمیع فعالیت آنان دربخش های مشترک صورت گرفته است و در حال حاضر سه گروه پیشرو در حوزه های علوم شناختی در حال فعالیت است و گروه چهارم نیز در سال 97  تشکیل و آغاز به کار می کند.

 

وی توسعه برنامه "ایمپلنت مغزی" ، حمایت از تولید و ساخت محصولات شناختی ، گسترش همکاری های علمی با سایر کشورهای جهان، اعلان فراخوان طرح های پژوهشی و حمایت از پایان نامه ها و مقالات مرتبط با علوم شناختی را از عمده فعالیت های گروه پژوهش ، زیرساخت و فن آوری های ستاد علوم شناختی یاد کرد و گفت: در حوزه توسعه "ایمپلنت مغزی" جهت دهی به فعالیت های تخصصی غیر همگرا هدف اصلی ستاد قرار دارد و در این زمینه موفقیت های نیز حاصل شده است.

 

وی یادآورشد: با توجه به پتانسیل بسیار خوب در کشور در حوزه های مهندسی و پزشکی ، ده طرح ایمپلنت مغزی در شش عنوان مورد حمایت ستاد است و فعالیت در اجرای این طرح ها با تلاش محققان دانشگاهی و تخصصی ادامه دارد.

 

دکتر مقامی حمایت از تولید و ساخت محصولات مرتبط با علوم شناختی در داخل کشور را بخشی دیگر از تلاش های حمایتی ستاد به منظور دستیابی به خودکفایی، و کاهش وابستگی های علمی به خارج برشمرد و خاطرنشان کرد: تعامل گسترده با  ده شرکت دانش بنیان در دستور کار ستاد علوم شناختی قرار گرفت و در نهایت منجر به عقد قراداد با پنج شرکت شده است.

 

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی گسترش همکاری های علمی با سایر کشورها را از دیگر سیاست های ستاد علوم شناختی در سال گذشته یاد کرد و افزود: به منظور بهره گیری از تجارب و تبادل اطلاعات و یافته های تحقیقاتی ، برقراری تعامل و ارتباط کاری با محققان و متخصصان مراکز علمی و تخصصی کشورهای جهان ، سیاست های ستاد علوم شناختی به امر گسترش و توسعه همکاری های مشترک با این مراکز معطوف شد و  بدلیل وجود زیرساخت های مناسب علمی و صنعتی در برزیل ، دامنه همکاری ها با مراکز تخصصی این کشور برای اجرای طرح های مشترک افزایش یافت و قراردادهایی میان ایران و برزیل امضاء و مبادله شد.

 

وی در این گفت و گو همچنین افزود: در سال گذشته هفتمین فراخوان پذیرش طرح های پژوهشی انجام و طی آن یکصد و پانزده طرح تحقیقی در حوزه های علوم شناختی به ستاد ارایه شد که پس از انجام مطالعات علمی و داوری های تخصصی ، 25 طرح مورد پذیرش و حمایت ستاد علوم شناختی قرار گرفت.

 

وی همچنین اضافه کرد: در سال گذشته یکصد و چهل و دو پایان نامه و یکصد و چهل و شش مقاله مرتبط با حوزه های علوم شناختی از چتر حمایتی ستاد علوم شناختی برخوردار شدند.

 

دکتر مقامی تشکیل کارگروه تخصصی سنجش و ارزیابی شناختی و نیز آغاز همکاری با پژوهشگاه "رویان " را از دیگر فعالیت های ستاد علوم شناختی در سال گذشته یاد کرد.

نظر شما