ستاد علوم شناختی کارگاه آموزشی"آشنایی با جزئیات طراحی سیستم ایمپلنت مغزی" در مشهد برگزار می کند

تاریخ : 1397/02/02

تعداد بازدید : 818

5 امتیاز از 4 رای

به منظور تشویق محققان برای فعالیت در حوزه پژوهشی "ایمپلنت های مغزی" ، کارگاه آموزشی تحت عنوان "آشنایی با جزئیات طراحی سیستم ایمپلنت مغزی" در حاشیه کنفرانس مهندسی برق ایران در مشهد برگزار می شود.

دکتر "محمد حسین مقامی " مدیر کارگروه "ایمپلنت مغزی" ستاد علوم شناختی با بیان اینکه این کارگاه آموزشی در اواسط اردیبهشت امسال در شهر مشهد مقدس برگزار می شود ، اعلام کرد: یکی از اهداف ستاد توسعه علوم و فن آوری­های شناختی، تشویق محققان برای فعالیت در حوزه پژوهشی ایمپلنت­های مغزی است  و برای تحقق این هدف ، در بهمن ماه سال 1393 ،کمیته علمی متشکل از اساتید و متخصصان مجرب در این حوزه ایجاد و فعال شد.

 

وی افزود: پس از تشکیل جلسات متعدد با متخصصان و اساتید و در سه مرحله فراخوان طرح ها ی پژوهشی مرتبط با ایمپلنت های مغزی ، در نهایت ده عنوان برای تکمیل یک ایمپلنت مغزی به پژوهشگران علاقه مند به فعالیت در این حوزه معرفی شد.

 

به گفته وی پس از بررسی و داوری­های تخصصی دقیق انجام شده توسط افراد شاخص در این حوزه، در نهایت ده  طرح  برای حمایت تصویب شد و پژوهشگرانی از دانشگاه­های مختلف کشور از جمله دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، تربیت مدرس و صنعتی سهند تبریز مورد حمایت قرار گرفتند.

 

 وی گفت: بیش از 50 متخصص به طور مستقیم در این پروژه­ها شاغل هستند که از این میان 17 نفر آن­ها عضو هیات علمی دانشگاه­های مختلف کشور هستند.

 

دکتر مقامی اضافه کرد:  با اتمام پروژه­های مصوب در ستاد توسعه علوم و فناوری­های شناختی، و با توجه به رویکرد مورد نظر ستاد، شرایط طراحی چند گونه از سیستم­های ایمپلنت مغزی در کشور فراهم خواهد شد که این امر برای اولین بار  و به صورت پژوهش همگرا و توسط افراد متخصص از رشته های علمی مختلف انجام می­شود.

 

مدیرکارگروه ایمپلنت مغزی ستاد علوم شناختی یادآور شد: با توجه به قرار گرفتن این حوزه در مرزهای دانش، کشور ایران شش دهم درصد  از تولید علم این حوزه را به خود اختصاص داده و براساس آمار موجود، ایران جزء 25 کشور اول فعال در حوزه ایمپلنت­های مغزی در یک دهه اخیر  قرار دارد و انتظار می­رود با حمایت­های انجام شده از سوی  ستاد توسعه علوم و فن آوری­های شناختی، رشد قابل قبولی در این حوزه و در طی سال­های آتی در کشور مشاهده شود.

 

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی و عضو هیات علمی دانشگاه رجایی می گوید: در حال حاضر با توجه به هماهنگی­های انجام شده بین کمیته ایمپلنت مغزی این ستاد و کمیته ارتباط با صنعت و نمایشگاه­های بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق ایران، مقرر شده است، دو جلسه ارائه تخصصی شفاهی به شیوه علمی-کارگاهی با عنوان "آشنایی با جزئیات طراحی یک سیستم ایمپلنت مغزی" در کنار نشست­های اصلی کنفرانس برگزار شود تا محققان علاقمند به فعالیت در این حوزه، بتوانند از آخرین پیشرفت­ها در نتیجه فعالیت تیم تحقیقاتی تشکیل شده در ستاد علوم شناختی بهره مند شوند.

 
 
مقامی اضافه کرد: در این کارگاه اموزشی اساتید علوم شناختی در ارتباط با تحریک عمقی مغز، روش­های غیرتهاجمی تحریک نواحی عمیق مغز با استفاده از میدان­های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز،  تحریک الکتریکی فراجمجمه ای به روش جریان مستقیم و متناوب  به تشریح دیدگاه ها و یافته های خود در حوزه ایمپلنت مغزی می پردازنند.

 

نظر شما