معرفی یکی دیگر از طرح های پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درحوزه ساخت تجهیزات نوری درکانال آپارات

تاریخ : 1397/04/04

تعداد بازدید : 291

5 امتیاز از 2 رای

با هدف تعمیق و گسترش دانش علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی، ششمین ویدئو کلیپ معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در کانال آپارات این ستاد، به طرح پژوهشی در حوزه ساخت تجهیزات نوری برای استفاده در حوزه های مرتبط با علوم شناختی اختصاص دارد.

چندین طرح تحقیقاتی در ارتباط با ساخت دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز در امر مطالعات رفتاری دینامیکی مغز و اعصاب شناختی در حال حاضر در دانشگاه شهید بهشتی در حال انجام است که آزمایشات اولیه بیانگر موفقیت تولید و تامین این امکانات در داخل می باشد.

 

این طرح ها با همکاری و مشارکت محققان طرح های تحقیقاتی ساخت تجهیزات و دستگاه های کنترل رفتار مغزی با کمک نور با تکنیک "اپتوژنیتک"، "میکروسکوپ کانفوکال لیزری" برای تصویربرداری های سه بعدی در ابعاد میکرومتری، تصویر برداری مغز با استفاده از ماده های رنگی حساس به ولتاژ جهت شناسایی ناحیه های فعال مغز، بررسی فعالیت های جریان خون در مغز با بهره گیری از روش "اسپکل لیزری" و اندازه گیری انعکاس نور از مغز جهت مشاهده فعالیت های مغزی (تصویر برداری ذاتی ) درحال اجرا هستند.

 

هدف از انجام این تحقیقات و ساخت تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز ، بومی سازی دانش این طرح ها در داخل کشور و بی نیازی به خارج و کاهش وابستگی ها است.

 

 تامین تجهیزات پیشرفته برای محققان طرح های تحقیقاتی در حوزه های علوم شناختی، یک فرصت مناسب برای دستیابی به نتایج مطلوب و ارایه راهکارهای موثر و سازنده است و یافته های علمی می تواند زمینه را در امر ترویج وگسترش حوزه های علوم شناختی و نیز تشخیص و پیشگیری بسیاری از بیماری ها فراهم کند.

 

 علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس www.aparat.com  مراجعه کنند.

نظر شما