طراحی، ساخت و راه اندازی پنج سیستم تصویر برداری "نورواپتیک" برای مطالعه حرفه ای و تخصصی مغز با حمایت ستاد علوم شناختی در دانشگاه شهید بهشتی

تاریخ : 1397/04/12

تعداد بازدید : 588

5 امتیاز از 3 رای

مجریان و محققان آزمایشگاه های گروه پیشران "نورواپتیک " در دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کردند: با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، طراحی ، ساخت و راه اندازی پنج سیستم تصویربرداری "اپتیکی" برای مطالعه مغز دردانشگاه شهید بهشتی درحال اجرا است.

مسوولان و دست اندرکاران اجرای این طرح های تحقیقاتی و تخصصی در جریان بازدید تیم ناظر و کارشناسان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی از روند پیشرفت طرح ها ی گروه "پیشران نورواپتیک" در دانشگاه شهید بهشتی گفتند: طراحی و ساخت پنج سیستم تصویربرداری "اپتیکی" برای مطالعه مغز به صورت حرفه ای و ارائه یک روش آماده برای تست آزمایشگاهی دردانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با پیشرفت خوبی ادامه دارد.


ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور بهره وری از توان علمی پژوهشی اساتید برجسته دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و درمانی کشور و همچنین جهت دهی پژوهش ها برای نیل به اهداف تعیین شده، اقدام به تعریف و حمایت از گروه های علمی تحقیقاتی "پیشران" کرده است.


همکاری نزدیک محققان برجسته کشور از حوزه های مختلف علمی برای رسیدن به یک هدف کاربردی مشخص دستاوردهای ملموس و ارزش افزوده بالایی برای کشور خواهد داشت و با توجه به ماهیت بین رشته ای بودن حوزه علوم شناختی ، بسط و گسترش همکاری ها میان اساتید، متخصصان و محققان در کشور ضروری است.


گروه "نورواپتیک " متشکل از اساتید مجرب در حوزه علوم اعصاب شناختی و حوزه لیزر و پلاسما است که فعالیت های پژوهشی خود را در دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز کرده است.


هدف ستاد از اجرای طرح ها، دستیابی به فن آوری و یا خدمات مشخص شناختی برای جامعه می باشد و به همین دلیل یک طرح پژوهشی پس از تصویب، برای برخورداری از چتر حمایتی و نیل به اهداف تعیین شده همواره تحت نظارت و ارزیابی تیم ناظر و کارشناسان ستاد قرار دارد.


دکتر"حسین عزیزی" از کارشناسان ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با اشاره به اینکه همیشه یکی از دغدغه های جدی ستاد ، "خروجی محور بودن طرح ها" است، گفت: در شرایط کنونی تعامل حوزه های مختلف با یکدیگر ابزارسازی و ایجاد فن آوری در حوزه های علوم شناختی را ممکن کرده است و بهره وری از ظرفیت و پتانسیل های موجود درکشور در برنامه های ستاد قرار دارد.

 

وی افزود: به منظور رسیدن به اهداف طراحی و شکل گیری گروه های "پیشران" ، نظارت و ارزیابی فعالیت-های آن توسط تیم ناظر که از خبرگان حوزه های تحقیقاتی این گروه است، انجام می شود.
به گفته این کارشناس ارشد ستاد، در این بازدید، کارشناسان بخش پژوهش ستاد با اطلاع از وضعیت فعلی طرح ها، به تسریع روند پیشرفت آن و رفع نیازمندی های مجری در راستای انجام طرح کمک می کنند.

عزیزی افزود: محققان و مجریان طرح های تحقیقاتی در دانشگاه شهید بهشتی در نشستی با اعضای تیم ناظر و کارشناسان ستاد گزارشی از روند پیشرفت طرح ها را ارایه و درباره جزییات تخصصی دستاوردها با حضور تیم ناظر بر فعالیت های این گروه، متشکل از خبرگانی از دانشگاه ها و مراکز علمی برجسته کشور، به گفت و گو و تبادل نظر پرداختند.


علوم اعصاب شناختی به حوزه مطالعاتی که مغز و دیگر جنبه های سیستم عصبی را به پردازش های شناختی و نهایتا رفتار ارتباط می دهد، اطلاق می شود.


این حوزه از مطالعات درکشور سابقه بالایی دارد و محققان بسیاری در دانشگاه ها و مراکز علمی درحال فعالیت هستند. یکی از زمینه های مورد نیاز این بخش به منظور ارتقای سطح فعالیت محققان و حرکت در مسیر کاربردی کردن نتایج مطالعات، توسعه ابزارهای مورد نیاز است.

 

filereader.php?p1=main_d3d9446802a442597

 

نظر شما