گام های ایران و چین برای توسعه و گسترش همکاری های علمی در حوزه های علوم شناختی

تاریخ : 1397/05/27

تعداد بازدید : 532

5 امتیاز از 3 رای

به منظور تقویت و تداوم همکاری های مستمر علمی در حوزه های علوم شناختی بین ایران و چین، دو کشور در چارچوب "صندوق علمی مشترک راه ابریشم" ، مسیر رو به پیشرفتی را طی می کنند.

دکتر "حسین عزیزی"  نماینده ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در "صندوق علمی مشترک راه ابریشم "  اعلام کرد: ستاد علوم شناختی و مراکز تحقیقاتی و تخصصی چین برای تعمیق همکاری ها،  با اتخاذ سیاست های حمایتی اجرای پروژه های مشترک توسط محققان و متخصصان را در اولویت پیوندهای همکاری متقابل قرارداده تا زمینه تبادل تجارب و انتقال یافته های علمی میان دو کشور فراهم شود.

 

وی گفت : ایران و چین برای تعمیق همکاری ها ی علمی و جلب محققان و پژوهشگران در بخش های مختلف بویژه در حوزه توسعه علوم و فن آوری های شناختی، همکاری های گسترده ای در سال های اخیر در چارچوب صندوق علمی مشترک راه ابریشم آغاز کردند تا دامنه فعالیت و همکاری های متقابل میان مراکز علمی و تخصصی دو کشور تقویت شود.

 

"صندوق علمی مشترک راه ابریشم " با همکاری معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و آکادمی علوم چین در سال 1394 شکل گرفت. بازوی اجرایی این صندوق در ایران صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور می باشد.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی  افزود: در چارچوب اهداف صندوق علمی مشترک راه ابریشم، شناسایی پتانسیل ها برای همکاری ها در حوزه های علوم شناختی، توسعه پروژه های مشترک تحقیقاتی، ایجاد همکاری مشترک بین تیم های علمی در زمینه های مورد علاقه طرفین در مرزهای دانش و تکنولوژی و توسعه خدمات و ابزارهای شناختی بین دو کشور در فراخوان طرح ها مورد توجه قرار گرفته است.

 

دکتر عزیزی گفت:  با ایجاد صندوق علمی مشترک راه ابریشم میان معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و آکادمی علوم  چین، زمینه حمایت از فعالیت‌های تحقیقاتی و فن آوری مشترک میان محققان ایران و چین بویژه در حوزه علوم و فن آوری های شناختی فراهم شد.

 

وی  تصریح کرد: با هدف ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی درسطح کشورمان، در سومین سال فراخوان همکاری ­های مشترک علمی میان ایران و چین برای اجرای طرح های پژوهشی در چارچوب صندوق علمی مشترک راه ابریشم، در بهار امسال چهار طرح پژوهشی در مرحله ارزیابی و داوری قرار گرفته است.

 

وی افزود: برگزاری دو کارگاه مشترک در حوزه علوم شناختی نیز از دیگر طرح ها میان محققان و اساتید ایران و چین است که در حال بررسی است .

 

وی یادآور شد: در نتیجه  اولین فراخوان این صندوق مشترک در سال 95، دو طرح، برگزاری یک کارگاه و یک فرصت مطالعاتی در حوزه علوم شناختی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه فردوسی مشهد به تصویب رسید و  دومین فراخوان همکاری با چین از مجموع 5 طرح در حوزه شناختی، یک طرح از دانشگاه تربیت مدرس به مرحله نهایی و تصویب رسید.

 

حسین عزیزی نماینده ستاد علوم شناختی در صندوق علمی مشترک راه ابریشم همچنین گفت:  به موازات توسعه و تقویت همکاری های بین بخش های مختلف علمی ایران و چین، تبادل استاد و دانشجو و نیز هیات های تحقیقاتی میان دو کشور نیز در دستور کار قرار دارد و تاکنون در این زمینه پیشرفت های خوبی نیز حاصل شده است.

نظر شما