معرفی آزمایشگاه تحقیقاتی بینایی – حرکتی دانشگاه فردوسی مشهد تحت حمایت ستاد علوم شناختی درکانال آپارات ستاد

تاریخ : 1397/06/25

تعداد بازدید : 464

5 امتیاز از 4 رای

با هدف گسترش دانش علوم شناختی در سطح کشور و ایجاد علاقمندی به ابعاد مختلف این دانش، ویدئو کلیپی به منظور معرفی آزمایشگاه های تحقیقاتی شاخص تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی درکانال آپارات ستاد بارگذاری و انتشار یافت.

محققان آزمایشگاه تحقیقاتی بینایی – حرکتی دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد با حمایت های گسترده ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، به دستاوردهای با ارزش علمی – تحقیقاتی در حوزه علوم اعصاب شناختی شامل ساخت و راه اندازی تجهیزات برای آزمایشات رفتاری در نخستیان دست یافته­ اند.

 

انسان ها و حیوانات همواره در معرض هجوم اطلاعات از محیط اطراف خود هستند. این مساله در صورتی است که ظرفیت پردازش سیستم عصبی آنها محدود می باشد. برای غلبه بر این شرایط، مغز آن ها به صورت پویا تنها بخشی از اطلاعات مهم را انتخاب و پردازش می کند و در مقابل، سایر اطلاعات را نادیده می گیرد.

 

یکی از استعدادهای شناختی خدادادی، "توجه" نام دارد. محققان شاغل در آزمایشگاه بینایی – حرکتی دانشگاه فردوسی مشهد مکانیزم های توجه و پردازش اطلاعات در سیستم عصبی را مطالعه کرده و می کوشند پاسخی های مناسب در باره اینکه مغز چگونه مهمترین اطلاعات برای توجه را انتخاب می کند و چگونه توجه را برای تخصیص ظرفیت پردازش به اطلاعات گسترش می دهد، را بیابند .

 

این محققان در این آزمایشگاه تلاش می کنند برای این منظور از روش هایی مانند ثبت خارج سلولی، تحریک الکتریکی، و آنالیزهای سایکوفیزیکی برای کشف مکانیزم عصبی توجه در این آزمایشگاه تحقیقاتی استفاده شود. 

 

علاقمندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد علوم شناختی به آدرس  https://www.aparat.com مراجعه نمایند.

نظر شما