استفاده از ورزش به منظور بازتوانی شناختی اعتیاد در مرکز تحقیقات فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی سمنان

تاریخ : 1395/10/14

تعداد بازدید : 1216

5 امتیاز از 1 رای

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور نظارت بر پیشرفت مستمر و ارتباط مستقیم با مجری طرح، بازدیدهایی را به صورت دوره ای از پروژه های تحت حمایت خود در مراکز علمی و دانشگاه های سراسر کشور انجام می دهد.

در این بازدیدها، کارشناسان بخش پژوهش ستاد با اطلاع از وضعیت فعلی طرح، به تسریع روند پیشرفت آن و رفع نیازمندی های مجری در راستای انجام طرح کمک می کنند. در دی ماه سال جاری، کارشناسان ستاد بازدیدی از آزمایشگاه علوم شناختی و رفتار در مرکز تحقیقات فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی سمنان به عمل آوردند. در این آزمایشگاه طرح "بررسی اثرات شدت های مختلف ورزش اجباری بر نارسایی های رفتاری، مرگ سلولی، میزان BDNF قشر جلوی پیشانی و هیپوکامپ در رت های نر و ماده وابسته به مرفین" با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در حال انجام است. در این طرح که در مدل حیوانی انجام می گیرد از ورزش به منظور بازتوانی شناختی در اعتیاد استفاده می شود.
آزمایشگاه علوم شناختی و رفتار در دانشگاه علوم پزشکی سمنان با مدیریت آقای دکتر علی رشیدی پور در سال 85 راه اندازی و تکمیل شده است. حوزه تخصصی این آزمایشگاه بررسی فعالیت های شناختی و الگوهای رفتاری در شرایط سلامت و بیماری ( استرس، اعتیاد، PTSD و ...) و همچنین مداخلات درمانی (ورزش، محیط غنی و داروها و درمان های ترکیبی) برای اصلاح اختلالات شناختی می باشد. در حال حاضر تعداد 5 دانشجوی دکترا و 3 دانشجوی ارشد و دو دانشجوی پزشکی عمومی بر روی پروژه های مرتبط با حوزه تخصصی این آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستند. در این آزمایشگاه ابزارهای لازم برای کارهای تجربی بر روی حیوانات آزمایشگاهی با تکنیک های رفتاری، الکتروفیزیولوژی (ثبت های خارج سلولی به صورت اسپایک و پتانسیل های میدانی)، بیوشیمایی، مولکولی و هیستولوژی فراهم شده است. از جمله زمینه های تحقیقاتی فعال در این آزمایشگاه بازتوانی شناختی در اعتیاد، یادگیری و حافظه فضایی، یادگیری احترازی غیرفعال (Passive avoidance learning)، یادگیری شرطی (Fear and contextual fear conditioning) و اضطراب می باشد. بساط های تحقیقاتی مربوط به استفاده از ورزش ارادی و غیرارادی (Forced exercise) در بازتوانی شناختی، تجهیزات مربوط به محیط غنی (Enriched environment)، روش های مرتبط با مطالعات بر روی حافظه و یادگیری (ماز آبی موریس و ماز شکل T و ...) و مدل ها و آزمون های مختلف استرس (Open field، Elevated plus maze و ...) از دیگر امکانات این مجموعه است. مطالعات مولکولی این آزمایشگاه با همکاری آزمایشگاه های بیوشیمی، ایمونولوژی و هیستولوژی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان انجام می شود.
در ابتدای این بازدید آقای دکتر رشیدی پور توضیحاتی در مورد طرح های در حال انجام این آزمایشگاه ارائه دادند. در ادامه از آزمایشگاه ها و تجهیزات و بساط های تحقیقاتی موجود در این مرکز و همچنین مرکز نگهداری حیوانات آزمایشگاهی بازدید به عمل آمد. از نقاط قوت این مرکز تحقیقاتی می توان به داشتن فضای کافی و مناسب و همچنین تجهیزات مرتبط جهت انجام آزمایش های شناختی - رفتاری در مدل های حیوانی اشاره کرد.

اطلاعات این آزمایشگاه در شبکه ی آزمایشگاهی، در این لینک قرار دارد.

filereader.php?p1=main_a82a70e06b163fbf0

filereader.php?p1=main_ebe86682666f2ab3d


نظر شما