نشست هم اندیشی با متخصصین بیمارستان ضیائیان در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

تاریخ : 1395/10/16

تعداد بازدید : 1150

4.5 امتیاز از 2 رای

نشست هم اندیشی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با متخصصین بیمارستان ضیائیان در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در تاریخ 16 دی 95 برگزار شد.

روز پنج شنبه 16 دی 95، جلسه ای با حضور متخصصین بیمارستان ضیائیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران شامل دکتر محمد عفت پناه رییس بیمارستان، دکتر سیامند انوری، دکتر علی اکبر مهدوی، دکتر علیزاده، دکتر زهرا بدرخواهان، دکتر نگار امیدی، دکتر زهرا وهابی، و با حضور مشاور عالی ستاد در امور آموزش دکتر محمدتقی جغتایی، مدیر گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد دکتر مجید نیلی و مدیر نیروی انسانی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، دکتر حسین قدیری تشکیل شد.
این جلسه با سخنان دکتر جغتایی مبنی بر هدف کلی ستاد برای ترغیب روان پزشکان و رادیولوژیست ها برای روی آوردن به رویکرد شناختی آغاز شد. ایشان سپس بر اولویت‌های ستاد علوم شناختی از جمله نقشه برداری مغز تاکید نمودند و با دعوت از پژوهشگران به تعریف طرح های پژوهشی از حضار خواستند که به طور جدی از کلیه نیروهای خود در این امر مهم استفاده نمایند. ایشان همچنین در خصوص برنامه حمایتی ستاد برای اعزام پژوهشگران جوان به مراکز معتبر علمی خارج از کشور برای افزایش پتانسیل علمی کشور در زمینه ارزیابی و توانبخشی شناختی توضیحاتی ارائه نمودند.
پس از آن، دکتر قدیری توضیحاتی در مورد تجهیزات موجود در آزمایشگاه ارائه داد و خبر برنامه های آتی این مرکز برای خرید تجهیزات جدید از جمله دستگاه MEG (انسفالوگرافی مغناطیسی) خبر دادند. این اولین دستگاه MEG در کشور خواهد بود که پس از نصب و راه اندازی، در آزمایشگاه ملی در دسترس پژوهشگران سراسر کشور قرار خواهد گرفت.
در ادامه، دکتر نیلی بر لزوم میان رشته ای بودن طرح‌ها و داشتن رویکرد شناختی برای دریافت حمایت از ستاد علوم شناختی، تاکید نمودند و بیان داشتند در صورتی که طرح‌های تعریف شده، نیاز به استفاده از تجهیزات آزمایشگاه ملی داشته باشند، ستاد هزینه استفاده از این تجهیزات را مستقیما به آزمایشگاه پرداخت خواهد نمود.
پس از آن، دکتر عفت پناه رییس بیمارستان ضیائیان از تشکیل گروه علوم اعصاب با هدف تکمیل زنجیره درمانی و مدیریت بیماران و در عین حال ایجاد رویکردی آموزش در مجموعه بیمارستانی خود خبر دادند. ایشان بیان نمودند که رویکرد شناختی در ارزیابی و توانبخشی بیماران برای پیگیری درمان ضروری‌ست. دکتر قدیری نیز با بیان امکان ایجاد تفاهم نامه‌ای میان این گروه با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، از افتتاح این گروه در بیمارستان ضیائیان استقبال نمودند.
این جلسه با بازدید از تجهیزات این آزمایشگاه و برنامه ریزی برای ادامه همکاری‌ها در آینده پایان گرفت. آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در مرداد ماه امسال راه اندازی شده است امکان استفاده از تجهیزات و پردازش دیتا با پروتکل‌های معین موجود در پورتال این آزمایشگاه را برای پژوهشگران فراهم می‌آورد.
نظر شما