ساخت حسگر پایش فعالیت سلول های عصبی در آزمایشگاه نانو بایو الکترونیک دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران

تاریخ : 1395/10/17

تعداد بازدید : 1022

5 امتیاز از 1 رای

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور نظارت بر پیشرفت مستمر و ارتباط مستقیم با مجری طرح، بازدیدهایی را به صورت دوره ای از پروژه های تحت حمایت این ستاد در مراکز علمی و دانشگاه های سراسر کشور انجام می دهد.

در این بازدیدها، کارشناسان بخش پژوهشی ستاد با اطلاع از وضعیت فعلی طرح، به تسریع روند پیشرفت آن و رفع نیازمندی های مجری در راستای انجام طرح کمک می کنند.
در دی ماه سال جاری، کارشناسان ستاد بازدیدی از آزمایشگاه  نانو بایو الکترونیک در دانشگاه تهران تحت مدیریت آقای دکتر عبدالاحد به عمل آوردند. این آزمایشگاه که در سال 1390 راه اندازی و تکمیل شده، در حوزه بررسی ویژگی های الکتریکی سلول های زنده و استفاده از سنسورهای بیوالکتریک برای تشخیص بیماری ها تحقیق می کند و تاکنون برای پیشبرد طرح "استخراج سیگنال از سلول های نورونی با استفاده از میکرو/نانو پروب ها" از حمایت ستاد استفاده کرده است. در حال حاضر تعداد 8 دانشجوی دکترا و 15 دانشجوی ارشد بر روی پروژه های مرتبط با حوزه تخصصی این آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستند. در این آزمایشگاه ابزارهای لازم برای پروبینگ سنسورهای زنده و ساخت سنسورهای پایش فعالیت های حیاتی سلول های زنده با پروبینگ خواص دی الکتریک آن ها، فراهم شده است. از جمله زمینه های تحقیقاتی فعال در این آزمایشگاه دانش ساخت سنسورهای میکروالکترودی، ثبت های خارج سلولی و دانش پردازش انواع سیگنال های الکتریکی سلول های زنده می باشد.
در ابتدای این بازدید آقای دکتر عبدالاحد توضیحاتی در مورد طرح های در حال انجام این آزمایشگاه ارائه دادند. در ادامه از آزمایشگاه ها و تجهیزات و بساط¬های تحقیقاتی موجود در این مرکز بازدید به عمل آمد.

filereader.php?p1=main_415290769594460e2

filereader.php?p1=main_44a50f07b4bdc5774
نظر شما