رئیس انجمن علوم اعصاب ایران، از برگزاری هفته «آگاهی از مغز» در هفته اول اسفندماه امسال خبر داد

تاریخ : 1395/11/17

تعداد بازدید : 954

0 امتیاز از 0 رای

دکتر محمدتقی جغتایی دبیر علمی هفته آگاهی از مغز، گفت: این هفته سال‌هاست که در دنیا نامگذاری شده و کشورهای پیشرفته جهان برنامه‌هایی را به همین مناسبت اجرا می کنند و امسال برای دومین بار، برنامه های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: هدف از نامگذاری این هفته به نام هفته «آگاهی از مغز» و اجرای برنامه های آموزشی در ارتباط با مغز و کارکردهای آن، «ارتقای بهداشت مغز در جامعه است»،
وی افزود چون مغز فرمانده بدن و ارگانی است که تمام فعالیت ها، رفتار، غرایز، هیجانات، اراده و تفکر را رهبری می کند، به همین دلیل دانشمندان و محققان به دنبال آن هستند که بتوانند عامه مردم از آگاهی مغزشان اطلاع پیدا کنند و به بهداشت و سلامت مغزشان توجه بیشتری کنند و همانطور که دیگر ارگان های بدن را چکاپ می کنند، مغزشان را نیز چکاپ کنند.
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران افزود: ارتقای بهداشت مغز در جامعه به دو منظور انجام می شود، نخست اینکه افراد یاد بگیرند که چگونه توانایی مغزشان را افزایش دهند. دوم، اینکه افراد جامعه با راه‌های پیشگیری از کاهش قوای جسمی و ذهنی مغز آشنا شوند.
دکتر جغتایی اضافه کرد، در واقع آگاهی رسانی از ویژگی و توانایی مغز، چگونگی توانمندسازی و جلوگیری از کاهش توانایی مغز از طریق برنامه های این هفته اطلاع رسانی می شود.
جغتایی اکثریت افراد جامعه را مخاطبان این برنامه های آموزشی معرفی کرد و گفت: برنامه های پیش بینی شده برای عموم مردم، به خصوص کودکان، دانش آموزان، دانشجویان و افراد میانسال که در آستانه سالمندی قرار دارند، قابل استفاده خواهد بود.
وی با اشاره به یکی از روش‌های تقویت توانایی مغز خاطرنشان کرد : به عنوان مثال «ورزش هدفمند»، عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است و سبب می شود تا فاکتورهای رشد در مغز تولید شوند و این فاکتورها علاوه بر اینکه در یادگیری و فعالیت‌های خلاقانه موثر هستند، موجب رشد و شکل گیری مدارهای جدید و حفظ مدارهای مغزی خواهند شد.
مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: اهم برنامه‌های هفته «آگاهی از مغز» با همکاری سازمان های مختلف از جمله، آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت علوم و سازمان های مردم نهاد اجرا خواهد شد.
نظر شما