با برگزاری هفته آگاهی از مغز، 70 مدرسه میزبان نخبه‌های دانش آموزی خواهند بود

تاریخ : 1395/11/25

تعداد بازدید : 497

0 امتیاز از 0 رای

سینا توکلی دبیر کمیته دانش آموزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از برگزاری هفته آگاهی از مغز در هفته اول اسفندماه جاری خبر داد و گفت: 70 مدرسه و پژوهش سرا طی این هفته میزبان نخبه های دانش آموز هستند.

هفته آگاهی از مغز سال‌هاست که در دنیا نامگذاری شده و کشورهای پیشرفته جهان برنامه‌هایی را به همین مناسبت اجرا می‌کنند و امسال برای دومین بار، برنامه‌های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می‌شود.
توکلی گفت: هدف از نامگذاری این هفته به نام هفته آگاهی از مغز و اجرای برنامه‌های آموزشی در ارتباط با مغز و کارکردهای آن، ارتقای بهداشت مغز در جامعه است، چون مغز فرمانده بدن و ارگانی است که تمام فعالیت‌ها، رفتار، غرایز، هیجانات، اراده و تفکر را رهبری می‌کند، به همین دلیل دانشمندان و محققان به دنبال آن هستند که عامه مردم از کارکردها و توانایی مغزاطلاع پیدا کرده و به بهداشت و سلامت آن توجه بیشتری کنند و همانطور که دیگر ارگان‌های بدن را چکاپ می‌کنند مغزشان را نیز چکاپ کنند.
توکلی افزود: ارتقای بهداشت مغز در جامعه به دو منظور انجام می‌شود: اول اینکه افراد یاد بگیرند که چگونه توانایی مغزشان را افزایش دهند و دوم افراد جامعه با راه‌های پیشگیری از کاهش قوای جسمی و ذهنی مغز آشنا شوند و در واقع آگاهی رسانی از ویژگی و توانایی مغز، چگونگی توانمندسازی و جلوگیری از کاهش توانایی مغز از طریق برنامه‌های این هفته اطلاع رسانی می‌شود.
دبیر اجرایی، اکثریت افراد جامعه را مخاطبان این برنامه‌های آموزشی معرفی کرد و گفت: برنامه‌های پیش بینی شده برای عموم مردم، به خصوص کودکان، دانش آموزان، دانشجویان و افراد میانسال که در آستانه سالمندی قرار دارند، قابل استفاده خواهد بود.
وی با اشاره به یکی از روش‌های تقویت توانایی مغز ادامه داد: به عنوان مثال ورزش هدفمند عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است و سبب می‌شود تا فاکتورهای رشد در مغز تولید شوند و این فاکتورها علاوه بر این که در یادگیری و فعالیت‌‌های خلاقانه موثر هستند، موجب رشد و شکل گیری مدارهای جدید و حفظ مدارهای مغزی خواهند شد.

دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز گفت: اهم برنامه‌های هفته آگاهی از مغز با همکاری سازمان های مختلف از جمله، آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت علوم و سازمان‌های مردم نهاد اجرا خواهد شد.
دبیر کمیته دانش آموزی ستاد فناوری علوم شناختی با اشاره به نامگذاری هفته آگاهی از مغز از 29 بهمن تا 5 اسفند گفت: در این هفته ما 3 هدف مهم را دنبال می کنیم.
وی آگاهی از مغز برای ارتقای مغز، سرعت بخشیدن به کشف اختلالات و بیماری‌ها به خصوص بیماری های روانی و هم چنین آگاهی از مغز برای شناخت بیماری های حوزه مغز و آموزش های لازم برای جلوگیری از برچسب زدن به مبتلایان به بیماری های مغزی را از اهداف اصلی هفته آگاهی از مغز اعلام کرد.
توکلی با بیان اینکه برنامه های هفته مغز درپنج حوزه مغز انعطاف پذیر، مغز ورزشکار، مغز سالم ، مغز اجتماعی و مغز هنرمند برگزار می شود از افتتاحیه هفته آگاهی از مغز در جمعه 29 بهمن خبر داد و به تشریح برنامه های افتتاحیه پرداخت.
دبیر کمیته دانش آموزی ستاد فناوری علوم شناختی ادامه داد: طی هفته آگاهی از مغز، برای دانش آموزان نخبه از چهار منطقه 6 ، 14، 18 و 19 ، اساتید دانشگاه های علوم پزشکی تهران مطالبی را در باره مغز عنوان می کنند.
توکلی طرح سفیران مغز را از دیگر برنامه های هفته آگاهی از مغز عنوان کرد و گفت: 70 مدرسه و پژوهش سرای استان تهران طی این هفته میزبان نخبه های دانش آموز هستند و اهداف سه گانه ما را به آنها آموزش می دهند.
دبیر کمیته دانش آموزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، اجرای برنامه های ویژه در چهار فرهنگسرای تهران با محوریت آلزایمر و افسردگی را از دیگر برنامه های این هفته عنوان کرد.
وی در بیان جزییات مراسم افتتاحیه گفت: این افتتاحیه جمعه این هفته از ساعت 3 تا 5 بعدازظهر با حضور دکتر سید کمال خرازی دبیرستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر زالی رئیس سازمان نظام پزشکی و داریوش اسدزاده بازیگر 94 ساله ای که هم اکنون در حال ترجمه و انجام کارهای تحقیقاتی است برگزار می شود.

filereader.php?p1=main_e2f2d46f38e631e44


نظر شما