دکتر کمال خرازی در سخنانی در "همایش مدیریت استعدادها در هزاره سوم" اعلام کرد : یافته های علوم شناختی می تواند برای مدیریت استعدادها به مدیران کمک کند.

تاریخ : 1395/12/01

تعداد بازدید : 881

0 امتیاز از 0 رای

همایش "مدیریت استعدادها در هزاره سوم" روز یکشنبه در سالن اجتماعات جابربن حیان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف با حضور جمعی از اساتید دانشگاه ها، روانشناسان، متخصصان مدیریت و دانشجویان برگزار شد.

دکتر خرازی استاد دانشگاه تهران و پژوهشکده علوم شناختی در این همایش با تشریح علوم شناختی و گستره آن گفت: علوم شناختی به عنوان یک حوزه میان رشته ای بر سایر رشته ها از جمله مدیریت نیز تأثیر گذاشته است به طوری که می توان از رویکرد شناختی به مدیریت سخن گفت. او توضیح داد که گرث مورگان نظریه پرداز مشهور سازمان و مدیریت با استفاده از استعاره مغز به تبیین نظریه مدیریت شناختی پرداخته است.
دبیر ستاد علوم شناختی در بخش دیگری از سخنانش به کاربرد علوم اعصاب شناختی در مدیریت و کمکی که می تواند به مدیریت استعداد ها انجام دهد پرداخت و گفت اگر در سازمان هم بتوانیم همچون اتصالات بین نورونی در مغز اتصال انسانها در سازمان را تسهیل کنیم می توانیم به یک نوع هوش و خرد جمعی سازمان دست یابیم.
وی افزود: در سازمان باید همچون مغز بین تهدید و پاداش توازن برقرار کنیم ، تهدید موجب انگیزه دفاع و پاداش موجب انگیزه انجام کار می شود، او با اشاره به مدل scarf (موقعیت، قطعیت، استقلال، پیوند و انصاف) گفت، بر اساس این مدل باید فرهنگی را در سازمان پدید آوریم که موقعیت کارکنان را مورد شناسایی قرار دهیم. با توزیع اطلاعات عدم قطعیت کاهش یابد، افراد استقلال خود را در تصمیم گیری ها نشان دهند، احساس کنند که جزو یک جامعه ارتباطی هستند و انصاف نسبت به آنها رعایت می شود.
دکتر خرازی به عنوان نتیجه سخنان خود یاد آور شد که در مدیریت سازمان باید استعدادها را بشناسیم، همانطور که در مطالعه مغز ظرفیت های مغز را شناسایی می کنیم، ارتباطات افقی را در سازمان تسهیل کنیم، همان طورکه بین نورون های مغز اتصالات زیادی برقرار است، ابراز ایده های جدید را در سازمان تشویق کنیم، همان طور که مغز موجب خلاقیت و نوآوری می شود.
وی گفت : تهدید را باید از سازمان حذف کنیم، همانطور که برای بهداشت مغز باید از ترس و تهدید برحذر باشیم و پاداش را در سازمان جاری کنیم همان گونه که ترشح دوپامین در مغز مایه خرسندی و خوشنودی انسان را فراهم می کند. .
دکتر خرازی گفت : راز موفقیت و پیشرفت سازمان های نوین مانند گوگل نیز در برقراری اتصالات افقی بین کارکنان و تسهیل ایده پردازی توسط آنها دانست.
نظر شما