بازدید دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از مرکز طبی کودکان تهران

تاریخ : 1395/12/07

تعداد بازدید : 848

0 امتیاز از 0 رای

دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی صبح روز شنبه از مرکز طبی کودکان وابسته به علوم پزشکی تهران بازدید و در نشستی مشترک با رییس ، پزشکان و روسای بخش های مختلف و از جمله بخش توانبحشی شناختی این مرکز، راههای گسترش همکاری های مشترک با این مرکز را بررسی کرد.

یکی از اولویت های ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی ، حمایت از توانبخشی شناختی و تحقیقات مربوط به اختلالات تکاملی کودکان در کشور است.
دکتر خرازی در این نشست ، آمادگی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی ، برای کمک و حمایت از متخصصان و پزشکان مرکز طبی کودکان، برای رفع اختلالات شناختی آنان را اعلام کرد.

filereader.php?p1=main_fe11ee7b47916a48d

وی با اشاره به علاقه ستاد به حمایت از پژوهش ها در حوزه های مربوط به مغز و شناخت اضافه کرد: راه برای اساتید و پزشکان و حمایت از پژوهش های آنان در زمینه های علوم شناختی در ستاد باز است و ستاد ضمن حمایت از پژوهش های آنان، هزینه های مربوط به تجهیزات آزمایشگاهی لازم را برای پژوهش هایی که به تصویب ستاد برسد، می پردازد.
وی در این نشست که معاونین ستاد نیز حضور داشتند خطاب به اساتید، دست اندرکاران و رییس مرکز طبی کودکان ، گفت :حمایت های ستاد در قالب یک بسته، منطبق با آیین نامه ها و اولویت های ستاد انجام خواهد شد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی گفت: خوشبختانه تخصص و انگیزه در مجموعه اساتید مرکز طبی کودکان خیلی بالاست و همگی علاقه مندند از فناوری های روز دنیا در معالجه کودکان دچار اختلال استفاده کنند.
وی افزود به رغم سرمایه گذاری زیادی که در حوزه سلامت در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه انجام شده است، هنوز کمبودهای زیادی به چشم می خورد و این در حالی است که دنیا در زمینه علوم پزشکی و بهره گیری از فناوری های نوین به سرعت در حال پیشرفت است و این نشان می دهد که ما باید تلاشی دوچندان داشته باشیم .
دکتر خرازی با اشاره به معضلات موجود در کشور از جمله تحریم گفت: حتی دارو و تجهیزات پزشکی را علیه ایران تحریم می کنند و از طرفی امکانات مالی دولت نیز پایین است، لذا به رغم انگیزه و تخصص بالای اساتید و پزشکاه امکانات به اندازه کافی وجود ندارد.

filereader.php?p1=main_d326651eff81574d9

دکتر محمد تقی جغتایی مشاورعالی ستاد توسعه علوم شناختی و رییس انجمن علوم اعصاب ایران که در این نشست حضور داشت، گفت : مرکز طبی کودکان بزرگترین مرکز مربوط به بیماری های اطفال است.
وی افزود یکی از بیماری هایی که در این مرکز مورد معالجه قرار می گیرد ، بیماری ها و اختلالات عصبی از جمله ، اختلال تکاملی ، فلج مغزی ، سی پی، اوتیسم و اختلالات " ای دی اچ دی" و همچنین صرع کودکان در دوران رشد است.
رییس انجمن علوم اعصاب ایران خاطرنشان کرد که مرکز طبی کودکان یک مرکز ارجاع کشوری و شامل بخش نوزادان است که اختلالات تکامی آنان از مراحل اولیه رشد تشخیص داده می شود و برای توانبخشی و مداخلات شناختی کودکان، کارهای لازم انجام می شود.
مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی خاطرنشان کرد: در حوزه توانبخشی، ستاد برنامه های مدونی را ارایه کرده است و قرار است با همکاری دانشگاه های مختلف پزشکی از جمله مرکز طبی کودکان آن را به اجرا بگذارد.
در نشست امروز مرکز طبی کودکان علاوه بر دکتر جغتایی و دکتر محید نیلی مدیر پژوهش،زیرساخت و فناوری ستاد، دکتر شروین بدو رییس مرکز طبی کودکان و دکتر مسعود محمدی پور معاون این مرکز نیز حضور داشتند.

filereader.php?p1=main_bbe5fe10703fbd823
نظر شما