شناسایی رابطه بین دوک های خواب و فرآیند تثبیت حافظه در آزمایشگاه پردازش داده های مغزی در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ : 1396/01/21

تعداد بازدید : 649

5 امتیاز از 2 رای

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور نظارت بر پیشرفت مستمر و ارتباط مستقیم با مجری این طرح، بازدیدهایی را به صورت دوره ای از این پروژه و سایر پروژه های تحت حمایت خود در مراکز علمی و دانشگاه های سراسر کشور انجام می دهد.

کارشناسان پژوهش ستاد، طی بازدیدی از آزمایشگاه پردازش داده های مغزی مستقر در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد، با اطلاع از وضعیت فعلی طرح، راههای تسریع روند پیشرفت و نیازمندی های مجری این طرح را بررسی کردند.

آزمایشگاه پردازش داده های مغزی در دانشگاه فردوسی مشهد با مدیریت دکتر سحر مقیمی در سال 1394 راه اندازی و تکمیل شده است. حوزه تخصصی این آزمایشگاه کاربرد سیگنالهای EEG در انجام مطالعات خواب، بررسی رابطه تثبیت حافظه و نوسانات خواب، مطالعه رابطه فراموشی و خواب، و مطالعه شبکه عملکردی مغزی بیماران مبتلا به آلزایمر است.
همچنین در این آزمایشگاه در زمینه مطالعه قراین عصبی پردازش موسیقی در مغز انسان نیز مطالعه می شود، که مطالعات مربوط به این حوزه در رابطه با دینامیک احساسات و همینطور قراین پردازش قواعد موسیقی بوده است.
تاکنون برای پیشبرد اهداف آزمایشگاه، طرح شناسایی رابطه بین دوکهای خواب و فرآیند تثبیت حافظه از حمایت ستاد بهره برده است.
اکنون یک دانشجوی دکترا و هشت دانشجوی ارشد بر روی پروژه های مرتبط با حوزه تخصصی این آزمایشگاه و تحت راهنمایی خانم دکتر سحر مقیمی و خانم دکتر مریم قربانی مشغول به فعالیت هستند.

در این آزمایشگاه، ابزارهای لازم برای ثبت سیگنالهای EEG و همینطور سایر سیگنالهای حیاتی (از جمله هدایت الکتریکی پوست، EMG و ECG) در حین انجام آزمون از انسان فراهم شده است.

filereader.php?p1=main_5aeb72031a8b2dcc0

از جمله زمینه های تحقیقاتی فعال در این آزمایشگاه شناسایی نقش خواب در فراموشی و همینطور بررسی رابطه نوسانات خواب و فرآیند فراموشی انگیزشی، تفکیک بیماران مبتلا به MCI از افراد سالم با استفاده ازEEG و Eye tracker، پردازش قراین عصبی پردازش قواعد موسیقی، و پردازش دینامیک احساسات موسیقیایی با استفاده از EEG است.
در ابتدای بازدید صورت گرفته توسط کارشناسان ستاد، آزمایشگاه تحقیقاتی تحت نظارت خانم دکتر مقیمی و تجهیزات آن مورد بازدید قرار گرفت. در محیط آزمایشگاه، اتاق شیلد برای انجام عمل ثبت از افراد، با شرایط مناسب برای خواب و استراحت آنها فراهم شده است. تاکنون مجموعا 42 ثبت گرفته شده است که 12 مورد از این ثبت ها مورد آنالیز قرار گفته است.

نتایج آنالیز داده ها تا این مرحله، توسط مجری طرح در حین بازدید کارشناسان به خوبی ارائه شد و همچنین در حین ارائه، پرسش و پاسخ های متعددی صورت گرفت. لازم به ذکر است پیشرفت قبلی این طرح، 60 درصد بوده است. پروژه مدنظر اکنون فاز نهایی را طی می کند و محققان این آزمایشگاه در حال تکمیل آزمایشات و جمع بندی نتایج هستند.

نظر شما