بررسی مدارهای توجه بینایی بر روی نخستیان در آزمایشگاه سیستم های بینایی-حرکتی مستقر در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ : 1396/01/23

تعداد بازدید : 796

5 امتیاز از 3 رای

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور نظارت بر پیشرفت مستمر و ارتباط مستقیم با مجری طرح، بازدیدهایی را به صورت دوره ای از پروژه های تحت حمایت خود در مراکز علمی و دانشگاه های سراسر کشور انجام می دهد.

در این بازدیدها، کارشناسان بخش پژوهش ستاد با اطلاع از وضعیت فعلی طرح، به تسریع روند پیشرفت آن و رفع نیازمندی های مجری در راستای انجام طرح کمک می کنند. در همین راستا، کارشناسان پژوهش ستاد، بازدیدی از آزمایشگاه سیستم های بینایی - حرکتی مستقر در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد با مدیریت آقای دکتر اسداللهی به عمل آوردند.
آزمایشگاه سیستم های بینایی - حرکتی در دانشگاه فردوسی مشهد با مدیریت آقای دکتر اسداللهی در سال 1393 راه اندازی و تکمیل شده است.
حوزه تخصصی این آزمایشگاه مطالعه مکانیسم های توجه بینایی و حرکات چشمی در نخستیان است و تاکنون برای پیشبرد اهداف آزمایشگاه، طرح نقش نوروهای کولینرژیک مغز میانی در مارموست در توجه فضایی از حمایت ستاد استفاده بهره برده است.
اکنون تعداد 3 دانشجوی دکترا و یک دانشجوی کارشناسی بر روی پروژه های مرتبط با حوزه تخصصی این آزمایشگاه و تحت راهنمایی آقای دکتر اسداللهی مشغول به فعالیت هستند.
در این آزمایشگاه ابزارهای لازم برای ثبت خارج سلولی با استفاده ازآرایه های الکترودی، تحریک الکتریکی داخل مغز، تزریق داروها به مغز و آزمایشات سایکوفیزیکی در نخستیان فراهم شده است.
از جمله زمینه های تحقیقاتی فعال در این آزمایشگاه مکانیسم های مداری و سلولی کنترل توجه فضایی و حرکات چشم، نقش مغز میانی در توجه ارادی و غیر ارادی، برهمکنش مغز میانی و قدامی در کنترل توجه است.

filereader.php?p1=main_44a50f07b4bdc5774
یک میمون ماکاک در حال آموزش Task مورد نظر در آزمایشگاه سیستم های بینایی - حرکتی

در بازدید کارشناسان ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی ، به صورت کامل تجهیزات آزمایشگاه و همچنین اتاق حیوانات مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند. در اتاق حیوانات آزمایشگاه از میمون مارموست و میمون ماکاک نگهداری می شود. 2 قلاده از مارموست ها در حال آموزش Task مورد نظر هستند. برای یکی از آن ها عمل جراحی برای گذاشتن Head fix انجام شده است. پروسه ثبت و آزمایش بر روی ماکاک شکل گرفته است و یکی از دانشجویان دکتری در حال انجام آزمایش های خود با این روش است.
نظر شما