حمایت های تشویقی ستاد توسعه علوم شناختی از مقالات و پایان نامه ها

تاریخ : 1396/01/30

تعداد بازدید : 996

3.7 امتیاز از 3 رای

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در پژوهش گفت: این ستاد برای توسعه علوم و فناوری شناختی در کشور، حمایت های تشویقی متنوعی را درنظر گرفته که از جمله آن حمایت از مقالات منتشر شده در مجلات علمی و پژوهشی داخلی و پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در این حوزه است.

"حسین عزیزی" کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و عضو هیات علمی گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس بیان کرد: با توجه به اینکه هم اکنون علوم شناختی یکی از حوزه های بسیار مهم است، در بسیاری از مناطق دنیا فعالیت در این حوزه شروع شده است و گفته می شود کشورهایی موفق هستند که در حوزه علوم شناختی و تکنولوزی های مرتبط با آن پیشرو باشند.
عزیزی اظهار کرد: در ایران نیز ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی تشکیل شده است تا بتواند بُعد حمایتی و اجرایی این علوم را جلو ببرد، با توجه به این که این رشته بین رشته ای است، برنامه ریزی و کارکردن و پیش رفتن به سمت هدف کمی دشوار اما در حال انجام است.
وی گفت: یکی از این سیاست ها، حمایت های تشویقی است که برای پایان نامه های دانشجویی و مقالات درنظر گرفته شده است، برای پایان نامه های کارشناسی ارشد مبلغ حدود 3.5 میلیون تومان و برای پایان نامه های دکتری حدود 13 میلیون تومان در نظر گرفته شده است .
وی گفت: افراد زمانی که پروپوزال آنها در دانشگاه تصویب شد، حداکثر سه ماه فرصت دارند موضوع را در سایت ستاد ثبت کنند و بعد از ثبت موضوع پایان نامه، داوری روی آن صورت می گیرد و افراد متخصص، شناختی بودن پایان نامه را تایید می کنند و پس از آن، حمایتی که برای پایان نامه در نظر گرفته شده است، به طور کامل تخصیص می یابد.
وی ادامه داد: بخش عمده حمایت تشویقی پایان نامه به دانشجو تعلق می گیرد، مثلا حمایت تشویقی پایان نامه دکتری در سه سطح ارایه می شود که سطح سه حمایت های تشویقی، 13 میلیون تومان است که حدود 7 میلیون و 200 هزار تومان به دانشجو و در کارشناسی ارشد نیز در سطح 3 که پایین ترین سطح است، یک میلیون و 800 تومان به دانشجو تعلق می گیرد.
عزیزی گفت: درصدی از حمایت تشویقی به دانشگاه و تیم راهنما تعلق می گیرد تا برای خرید تجهیزات و مواد آزمایشگاهی مصرف شود، استفاده از این حمایت علاوه بر راحتی کار پژوهشی دانشجو یک سابقه کار در زمینه پژوهش علوم شاختی برای تیم راهنما نیز محسوب می شود زیرا این سابقه برای حمایت های بعدی ستاد که طرح های پژوهشی است، بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: طرح های پژوهشی ستاد در سه سطح است؛ سطح الف ، ب و ج، کسانی که سابقه کار پژوهشی داشته باشند این امتیاز را دارند که حمایت بیشتری برای طرح ها دریافت کنند.
وی بیان کرد: برای دریافت حمایت های در نظر گرفته شده برای پایان نامه دکتری نیز دو مرحله در نظر گرفته شده است، مرحله نخست ثبت پروپوزال است که با ثبت آن بخشی از حمایت را دریافت می کنند و بخش های بعدی نیز در ادامه کار بسته به پیشرفت کار دریافت می شود.
عزیری اظهارکرد: تمام حوزه ها با رویکرد شناختی می توانند از این حمایت ها استفاده کنند، سعی ستاد این است که روند رشد صعودی برای دریافت حمایت ها وجود داشته باشد، الان به نسبتی که کار در کشور در حوزه شناختی انجام می شود، به ستاد درخواست دریافت حمایت داده نمی شود و کمتر است، گمان داریم افراد با حمایت های در نظر گرفته شده آشنا نیستند.
وی با اشاره به این که این حمایت ها صرف دانشجویان داخل کشور می شود، یادآورشد: الان حدود 160 پایان نامه در سال وارد ستاد می شود وحدود 100 حمایت تشویقی در سال انجام می شود.

**** بخش حمایت های تشویقی مقالات
به گفته عزیزی، در بخش حمایت از مقالات هم حمایت از مقالات علمی و پژوهشی و هم حمایت از مقالات آی اس آی را داریم، که در این بخش نیز دانشجو یا محقق هر نوع مقاله ای را که در یک سال اخیر چاپ کرده باشد، می تواند در سایت ستاد ارایه دهد و روی آن داوری انجام می شود و در صورت شناختی بودن مقاله، از حمایت برخوردار می شود و حمایت نیز به صورت تصاعدی با ضریب تاثیر آن مقاله تغییر پیدا می کند.
وی بیان کرد: در بخش مقالات به تمام نویسندگان این حمایت تعلق می گیرد، البته این حمایت به نویسنده خارجی تعلق نمی گیرد بلکه برای نویسنده ایرانی ساکن ایران است، در راستای انجام مقاله اگر از یک ابزار تولید داخل استفاده شده و در مقاله نیز ذکر شده باشد، این حمایت تا 20 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
عزیزی گفت: توسعه علوم و فناوری های شناختی به دلیل اینکه علم جدیدی در کشور است، نیاز به کار جدی دارد، یکی از این کارها ایجاد زیر ساخت آزمایشگاهی و فناوری و توسعه نیروی انسانی است، در زمینه توسعه نیروی انسانی ستاد فعالیت های متعددی را انجام داده است و یکی از این فعالیت ها این است که افرادی را که در زمینه های مرتبط با علوم شناختی فعالیت می کنند، از طریق انجام پایان نامه به حوزه شناختی مهاجرت دهد و بر این اساس، یکی از سیاست های ستاد این بوده که پایان نامه هایی را که در دانشکده های مختلف با نگاه شناختی انجام شود حمایت کند تا این علم و فناوری در کشور توسعه پیدا کند.
وی گفت: در ستاد باور این است که مولفه اصلی توسعه علم و فناوری نیز پایان نامه های دانشجویی ارشد و دکتری است و از این جهت مولفه های پایه توسعه علم و فناوری در حوزه شناختی را حمایت می کند.
عزیزی ادامه داد: در خصوص پایان نامه ها نیز در زمینه کارشناسی ارشد و دکتری، میزان داوری که انجام می شود متفاوت است، در مورد کارشناسی ارشد انطباق آن با علوم شناختی کفایت می کند، اما در پایان نامه های دکتری به دلیل این که لازم است کارهای اثرگذارتر مورد حمایت قرار گیرند، پایان نامه ها از منظر تطابق با اهداف شناختی و توسعه ای ستاد در کشور، در معرض داوری دقیق تر قرار می گیرند زیرا جریان های تولید علم و فناوری در کشور باید حول چند موضوع همگرا شوند تا اثرگذار باشد؛ پس ستاد حمایت از پایان نامه ها را هم از منظر توسعه نیروی انسانی و هم تولید علم و فناوری می بیند.
وی گفت: از طرف دیگر اعتقاد داریم چاپ مقاله در مجلات داخلی معتبر، تکه ای جدی از ادبیات علمی به زبان فارسی را توسعه می دهد، بنابراین از چاپ مقاله در مجلات داخلی برجسته نیز، ستاد حمایت می کند.
به گفته عزیزی، برای ستاد علوم شناختی توسعه نیروی انسانی خبره و مقالات با کیفیت مهم است بنا براین از پایان نامه ها و مقاله های کیفی حمایت می کنیم، به طور متوسط سالانه حدود 110 حمایت از پایان نامه و به همین تعداد مقاله نیز انجام می شود و بسیاری از این مقالات توسط دانشجویانی چاپ می شوند که حمایتی از ستاد نگرفته اند.
وی ادامه داد: تعداد نیروی انسانی در علوم شناختی بیش از حمایت های ستاد است؛ هدف ستاد این نیست که از تمامی افراد فعال در این حوزه حمایت کند، بلکه حمایت های تشویقی در نظر گرفته شده عمدتا ابزاری برای آشنایی با موضوع و تحریک کننده به سمت علم و فناوری است.

عزیزی یادآور شد: این روزها دانشگاه های بزرگ به سمت توسعه رشته علوم شناختی حرکت می کنند و برداشت ستاد این است که گسترش جدی در این رشته خواهیم داشت، دانشگاه هایی مانند تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی از سال ها قبل فعالیت در این زمینه را شروع کرده اند.
نظر شما