رییس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز: طرح توسعه علوم شناختی در کشور اجرا می شود

تاریخ : 1396/07/04

تعداد بازدید : 939

0 امتیاز از 0 رای

رییس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز از اجرای طرح توسعه علوم شناختی در کشور خبر داد و گفت: در این طرح از محققان پنج استان برای کار با تجهیزات آزمایشگاه علوم شناختی دعوت به عمل آمد که تا پایان سال پنج استان دیگر تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

دکتر "محمد رضا آی" که در اولین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز ایران سخن می گفت، با اشاره به برنامه‌های آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برای توسعه علوم مرتبط با علوم شناختی افزود: بر این اساس، استادیاران با استعداد جوان شناسایی شدند که برای آنان کارگاه‌های آموزشی سه روزه برگزار شد.
به گفته وی، در این دوره آموزشی استادیاران جوان با موضوعاتی چون تحریک مغناطیسی مغز، تصویربرداری مغز و سیگنال‌های مغزی آشنا شدند.

filereader.php?p1=main_84a106101c6a7532d

آی، همچنین از اجرای طرح دیگری در این زمینه خبر داد و گفت: بر این اساس، از محققان استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، یزد و خراسان برای حضور در دوره آموزشی دو روزه در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز دعوت به عمل آمد.
وی ایجاد ارتباط با سایر مراکز استان‌ها را از اهداف اجرای این طرح ذکر کرد و ادامه داد:‌ تا پایان سال پنج استان دیگر تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

دکتر آی گفت: آزمایشگاه ملی نقشه‌ برداری مغز یک مؤسسه دولتی مستقل است که به صورت هیأت امنایی اداره می‌شود و خدمات یکسان و گسترده به همه مراکز دانشگاهی و پژوهشی می دهد.
رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اعلام کرد طی یک سال گذشته دو هزار و 600 نفر اعم از دانشجو و محقق از آزمایشگاه نقشه برداری مغز بازدید کرده اند.
محمدرضا آی گفت: انجام 45 هزار نفر ساعت کار تخصصی، استفاده 1200 ساعت از تجهیزات، برگزاری بیش از 100 کارگاه تخصصی و برپایی مدرسه ایبرو از مهمترین اقدامات این آزمایشگاه بوده است.
وی هدف از راه‌اندازی آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز را ارائه خدمات تخصصی به همه محققان ذکر کرد و ادامه داد:‌ محل فیزیکی این آزمایشگاه در دانشگاه تهران است، اما از لحاظ هویت یک هویت مستقل است که خدمات آن مشمول همه مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی می‌شود.
آی، با بیان اینکه تجهیزات این آزمایشگاه از سال 94 نصب و راه‌اندازی شده است، یادآور شد:‌ تحریک الکتریکی مغز، تحریک مغناطیسی مغز، طیف‌ نگاری مادون قرمز و پردازش سیگنال از جمله تجهیزات نصب شده در این آزمایشگاه است.
وی با اشاره به تجهیزات نصب شده در بخش تحریک مغناطیسی مغز، گفت: در این بخش تحریک و تصویربرداری از مغز به طور هم‌زمان انجام می‌شود.

اولین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز ایران ( ISBM 2017) توسط آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در روزهای 2 و 3 مهر ماه در محل پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران برگزار شد.
نظر شما