نشست هم اندیشی میز همکاری های علمی ایران و برزیل با حضور سفیر ایران در برزیل

تاریخ : 1396/07/12

تعداد بازدید : 793

4.6 امتیاز از 5 رای

نشست هم اندیشی به منظور پیگیری فعالیت های مرتبط با میز همکاری های علمی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و برزیل در محل سفارت ایران در برازیلیا با حضور سقائیان سفیر ایران، دکتر کارلوس توماس استاد دانشگاه برازیلیا و مسئول میز همکاری های علمی با ایران، برگزار شد.

در این نشست دکتر کارلوس توماس، مشاور عالی وزارت آموزش عالی برزیل و رابط ارشد وزارت آموزش عالی و ستاد توسعه علمی و فناوری ملی برزیل (CAPES)،گفت: کشور ایران از قابلیت های علمی و تجهیزات مدرنی در زمینه مرتبط با علوم شناختی برخوردار است و در نخستین سفری که به ایران داشته است، این واقعیت را از نزدیک مشاهده کرده است.

filereader.php?p1=main_41b8b0d74c6012db6

این استاد دانشگاه برازیلیا بیان کردکه ایران به رغم رویارویی با بسیاری از تحریم ها، توانسته است با سرعت بالایی در مسیر پیشرفت علمی حرکت کند و از نظر فناوری با بسیاری از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی جهان رقابت می کند که این امر نشان دهنده وجود تلاش و اراده والای پژوهشگران و مدیران در تدوین استراتژی های مناسب آموزشی و پژوهشی در این کشور است.
وی در مورد بازدیدهای علمی انجام شده گروه های ایرانی و برزیلی و همچنین پذیرش اولین دانشجوی ایرانی در مقطع دکتری تخصصی علوم اعصاب و پس از آن شکل گیری دوره های کوتاه مدت در قالب فرصت مطالعاتی برای دانشجویان و استادان به دنبال انعقاد قرارداد مشترک ایران-برزیل نیز توضیحاتی ارائه کرد.
سفیر ایران در برزیل نیز در این نشست با اشاره به پیشینه تاریخی همکاری های ایران و برزیل در سطوح مختلف تجاری، فرهنگی، و علمی به خصوص در زمینه علوم شناختی ضمن تایید ارزشمند بودن فعالیت های انجام شده، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی را به عنوان آغازگر و پیوند دهنده این ارتباط ارزشمند دانست که سبب شده است امروز شاهد تعاملات خوبی با دیگر کشورها و کسب افتخارات پی در پی در این حوزه باشیم.

filereader.php?p1=main_221a4353f6caf897c

سقاییان همچنین برای حضور در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه برازیلیا برای آشنایی با ظرفیت ها و پروژه های تحقیقاتی در حال انجام آن دانشگاه، اعلام آمادگی کرد.

در این نشست دکتر توماس از سقائیان درخواست کرد تا تسهیلاتی را در زمینه انتقال برخی تجهیزات تحقیقاتی از جمله نمونه های حیوانی (میمون) به ایران را فراهم نماید و از وی جهت بازدید از مرکز تحقیقات دانشگاه برازیلیا در آینده ای نزدیک رسما دعوت کرد.
در این نشست، کاشفی دانشجوی دکتری و عضو میز همکاری های علمی ایران و برزیل و سلطان سالکی رایزن فرهنگی سفارت ایران نیز حضور داشتند.
نظر شما