تلاش برای ساخت الکترودهای خشک ثبت کننده سیگنال های مغزی / گامی در مسیر خود اتکایی

تاریخ : 1396/09/07

تعداد بازدید : 775

5 امتیاز از 1 رای

مرکز راهبردی فن آوری‌های همگرا(NBIC) وابسته به معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری، با هدف خوداتکایی و تامین نیازهای داخلی، تلاش برای ساخت الکترودهای خشک ثبت کننده سیگنال های مغزی را با برگزاری طرح "چالش نوآوری و فن آوری " آغاز کرده است.

مرکز راهبردی فن آوری‌های همگرا در نظر دارد در قالب طرح چالش نوآوری، ساخت الکترودهای خشک ثبت‌کننده سیگنال‌های مغزی توسط پژوهشگران و فن آوران داخل و خارج کشور را در مسیر رسیدن به خودکفایی و خوداتکایی به مرحله اجرا در آورد.
مجریان طرح چالش‌های نوآوری و فن آوری که نخستین دوره آن در مرکز راهبردی فن آوری‌های همگرا و در بستر پلتفرم نوآوری باز آی‌چلنج درحال برگزاری شده است، تلاش دارند مشکلات اساسی بنگاه‌های صنعتی یا نیازهای فن آورانه صنایع مختلف کشور را از طریق جلب مشارکت پژوهشگران و فن آوران ایرانی مرتفع کنند.

مساله و هدف محوری این چالش نوآوری، توسعه روش‌های عملیاتی برای «طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فن آوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور است.

در پزشکی بالینی سال‌ها ازسیگنال‌های الکتریکی مغز انسان با کمک دستگاه الکتروانسفالوگرافی (Electroencephalography=EEG) ، برای تشخیص آسیب مغزی، اختلالات روانی، مطالعه خواب و موارد متعدد دیگری استفاده می‎شود.

براساس داده های پزشکی ، امروزه نیز به‌کارگیری امواج مغزی برای کنترل دستگاه‌ها، مقابله با اختلال‌های عصبی و رفع اختلال‌های فیزیکی مانند فلج‌شدن اندام‌ها به طور فزاینده‌ای در حال توسعه است و به طور متداول ثبت این سیگنال‌ها به کمک الکترودهایی روی پوست سر و استفاده از یک لایه ژل که به منظور کاهش امپدانس بین سطح الکترود و پوست انجام می‌گیرد. اما وجود ژل در این سامانه‌ها معایبی مانند خشک‌شدن ، چسبندگی بالا و مشکلات پاکیزگی پوست سر را بدنبال دارد که مانعی در مسیر توسعه کاربردهای نوظهور این فن آوری به شمار می‌آید.

در طرح چالش نوآوری ، نسل جدیدی از الکترودها با عنوان «الکترود خشک» مورد توجه قرار گرفته است که دیگر نیازی به استفاده از ژل و آماده‌سازی پوست ندارند.

تمامی علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این طرح چالش نوآوری شرکت کرده و از تسهیلات حمایتی ۳۰۰ میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی و اعتبار شبکه آزمایشگاهی فن آوری‌های راهبردی در مرحله اول چالش و جوایزی به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال برای برگزیدگان نهایی و تسهیلات تجاری‌سازی در مرحله دوم بهره‌مند شوند.

دبیرخانه طرح چالش‌ نوآوری اعلام کرد این طرح در دو مرحله برگزار خواهد شد و محققان دانشگاهی، فن آوران و شرکت‏های دانش‏بنیان علاقمند به شرکت در این چالش می توانند طرح‏ پیشنهادی خود را در چارچوب مشخص شده از طریق سایتIchallenge.ir به دبیرخانه چالش ارسال و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات چالش (نحوه ثبت نام، شرایط ارسال، جوایز و…) به نشانی اینترنتی سایت "چالش" مراجعه نمایند.
نظر شما