ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی و سازمان حمایت از تحصیلات تکمیلی برزیل، همکاری های علمی را توسعه و گسترش می دهند

تاریخ : 1396/09/08

تعداد بازدید : 744

3.7 امتیاز از 3 رای

به منظور تقویت پیوند های همکاری میان مراکز علمی جمهوری اسلامی ایران و کشور برزیل و در راستای اهداف بین المللی ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی، دومین تفاهم نامه علمی میان دو کشور ، امروز چهارشنبه هشتم آذرماه در تهران امضا و مبادله می شود.

این تفاهم نامه علمی به منظور اجرای پژوهش های مشترک و تبادل استاد و دانشجو در زمینه مطالعات مغز و شناخت از سوی دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی و دکتر کارلوس توماس نماینده سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل (CAPES) به امضاء می رسد.

با مبادله این تفاهم نامه، زمینه همکاری محققان دو کشور در انجام پژوهش‌های مشترک و مورد علاقه دو کشور تا دستیابی به نتایج مطلوب براساس حقوق برابر و منافع متقابل فراهم خواهد شد.

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو برزیل (FAPESP) در 26 آبان 1393 نخستین توافقنامه همکاری را با هدف طراحی و اجرای همکاری های علمی و فن آوری بین محققان ایران و برزیل به صورت سرمایه گذاری بر روی پروژه های مشترک امضا کرده بودند.

در اولین تفاهم نامه همکاری علمی میان دوکشور، تاکنون پنج فراخوان مشترک بین ستاد علوم و فن آوری شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولوی برزیل (FAPESP در زمینه های همکاری در بخش های نقشه برداری مغز،خدمات و ابزارهای ارزیابی و توانبخشی شناختی، توسعه ابزارهای تهاجمی و غیرتهاجمی ارتباط با مغز (نوری، الکتریکی، شیمیایی و ... )، آموزش و مطالعات شناخت مغز و نیز شناخت اجتماعی اعلام عمومی شده است.

لازم به یادآوری است ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی برای توسعه و گسترش همکاری های فی مابین ایران و برزیل ، در سال 93 یک تیم کارشناسی برای بررسی زیرساخت ها و سابقه رشد حوزه علوم و فن آوری ها به برزیل اعزام و یک تیم تخصصی دیگر نیز در حوزه علوم اعصاب با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی و همزمان با کنگره سالانه علوم اعصاب برزیل با هدف ایجاد ارتباط میان اساتید فعال در این زمینه و نیز تعریف پروژه¬های مشترک دانشجویی در شهریور سال 1394 از مراکز علمی و تخقیقاتی این کشور بازدید به عمل آورد.

در حال حاضردو درصد از درآمد ناخالص ملی کشور برزیل صرف تحقیقات می شود که در سطح ملی و در قالب موسسات فدرال و به محققان و گروه های تحقیقاتی مایل به انتقال دانش به دانشگاه های برزیل پرداخت می شود و ایالت سائوپائولو در سال 2013، مبلغ 600 میلیون دلار از درآمد خود را صرف تحقیقات و توسعه زیرساخت های علمی و صنعتی دانش بنیان این ایالت کرده است.

نظر شما