دکترخرازی: همکاری های علمی و تحقیقاتی میان ایران و برزیل گسترش می یابد

تاریخ : 1396/09/09

تعداد بازدید : 824

3 امتیاز از 2 رای

دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی درمراسم امضای تفاهمنامه همکاری علمی با برزیل اعلام کرد: ایران و برزیل علاقه مند به توسعه و تعمیق همکاری ها در بخش های تحقیقاتی ، دانشگاهی و پژوهشی مشترک میان دو کشور هستند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی با اشاره به اینکه این تفاهم نامه علمی،زمینه همکاری میان ایران و برزیل را فراهم می کند، افزود: در چارچوب این اقدام مثبت، همکاری های مشترک در بخش های تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی بین دو طرف توسعه و گسترش می یابد و این تفاهم نامه بستر مناسبی برای تحکیم و تعمیق مناسبات علمی میان دو کشور خواهد بود.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

دکتر "کارلوس توماس "نماینده سازمان حمایت از تحصیلات تکمیلی برزیل (CAPES) نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد که با امضای این تفاهم نامه ،گام های موثر و مثبتی برای تقویت همکاری های مشترک میان دو کشور در حوره علوم و فناوریهای شناختیبرداشته شود.

این تفاهمنامه به منظور تقویت پیوند های همکاری میان مراکز علمی ایران و برزیل و در راستای اهداف بین المللی ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی توسط دکتر خرازی و دکتر کارلوس توماس نماینده سازمان حمایت از تحصیلات تکمیلی برزیل(CAPES)عصر روز چهارشنبه در محل ستاد توسعه علوم و فن اوری شناختی امضا شد.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

براساس مفاد این تفاهمنامه علمی،همکاری برای اجرای پژوهش های مشترک و تبادل استاد و دانشجو در زمینه مطالعات علوم و فناوریهای شناختیمیان ایران و برزیل توسعه و گسترش می یابد و بستر همکاری محققان دو کشور در انجامطرح های مشترک تحقیقاتی تا دستیابی به نتایج مطلوببراساس حقوق برابر و منافع متقابل نیز فراهم خواهد شد.

علاوه براین، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولوی برزیل (FAPESP) در 26 آبان 1393 نیز نخستین تفاهمنامه همکاری را با هدف طراحی و اجرای همکاری های علمی و فن آوری بین دانشگاههای ایران و دانشگاههای ایالت سائوپائولودر قالب سرمایه گذاری بر روی پروژه های مشترک امضا کرده بودند که تا به حال براساس آن اجرای دو طرح تحقیقاتی مشترک آغاز شده است .

در اولین تفاهمنامه همکاری علمی میان دوکشور، تاکنون پنج فراخوان مشترک بین ستاد علوم و فن آوری شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولوی برزیل (FAPESP در زمینه های همکاری در بخش های نقشه برداری مغز،خدمات و ابزارهای ارزیابی و توانبخشی شناختی، توسعه ابزارهای تهاجمی و غیرتهاجمی ارتباط با مغز نوری، الکتریکی، شیمیایی و ... )، آموزش و مطالعات شناخت مغز و نیز شناخت اجتماعی اعلام عمومی شده است.

ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی برای توسعه و گسترش همکاری های فی مابین ایران و برزیل ، در سال 93 یک تیم کارشناسی برای بررسی زیرساخت ها و سابقه رشد حوزه علوم و فن آوری ها به برزیل اعزام و یک تیم تخصصی دیگر نیز در حوزه علوم اعصاب با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی و همزمان با کنگره سالانه علوم اعصاب برزیل با هدف ایجاد ارتباط میان اساتید فعال در این زمینه و نیز تعریف پروژه های مشترک دانشجویی در شهریور سال 1394 از مراکز علمی و تخقیقاتی این کشور بازدید به عمل آورد.

در حال حاضردو درصد از درآمد ناخالص ملی کشور برزیل صرف تحقیقات علمی می شود که در سطح ملی و در قالب موسسات فدرال به محققان و گروه های تحقیقاتی در دانشگاه های برزیل پرداخت می شود و ایالت سائوپائولو این کشور در سال 2013، مبلغ 600 میلیون دلار از درآمد خود را صرف تحقیقات و توسعه زیرساخت های علمی و صنعتی دانش بنیان این ایالت کرده است.

filereader.php?p1=main_af032fbcb07ffc7bd
نظر شما