با حمایت ستاد علوم شناختی/ دانشگاه فردوسی مشهد و مرکز علوم اعصاب شانگهای چین سمپوزیوم علمی درمشهد برگزار می کنند

تاریخ : 1396/11/24

تعداد بازدید : 1072

5 امتیاز از 9 رای

مرکز علوم اعصاب و رفتار "رایان" دانشگاه فردوسی مشهد و علوم اعصاب شانگهای چین با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به منظور ترویج علوم شناختی وگسترش وتقویت همکاری های مشترک، سمپوزیومی تحت عنوان "ادراک و توجه بینایی" اسفند ماه سال جاری در مشهد برگزار می کنند.

دراین نشست علمی پژوهشگران ایرانی و بین المللی درقالب یک نشست تخصصی و سه گارگاه آموزشی درارتباط با موضوعات "ثبت فعالیت نورونی از قشر بینایی"،"سایکوفیزیک بینایی" و نیز"فعالیت های نوسانی تالاموس به قشر"، یافته ها و اطلاعات خود را به اشتراک می گذارند.

یکی از دست اندرکاران برپایی این سمپوزیوم علمی اعلام کرد: دراین نشست تخصصی ارتباط بین بینایی و ادراک بینایی،نحوه فعالیت و دخالت مدارها درمغز درارتباط با "توجه بینایی" مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد.
وی افزود: مرکز علوم اعصاب و رفتار "رایان " دانشگاه فردوسی مشهد مجموعه ای از چندین آزمایشگاه پزشکی و دانشگاهی درصدد است تا با حمایت های ستاد علوم شناختی زمینه را برای ترویج و توسعه حوزه های علوم شناختی دراستان خراسان رضوی فراهم آورد.

دکتر "حسین عزیزی" کارشناس ستاد علوم شناختی نیز یادآورشد: ستاد علوم شناختی و آکادمی علوم چین درچارچوب تشکیل صندوق علمی مشترک "راه ابریشم" همکاری در حوزه های علوم شناختی را افزایش داده اند.
وی گفت: این صندوق مشترک یکی از نتایج سفر هیات چینی درسال 94 به ایران است که درجریان آن نشستی با حضور مدیران ستاد علوم شناختی ، هیات چینی و محققان ایرانی حوزه علوم شناختی در محل این ستاد تشکیل شد و طی آن راه های تقویت همکاری های مشترک، اجرای طرح های تحقیقاتی و نیز حمایت های همه جانبه از محققان مورد بررسی و گفت و گو قرار گرفت.

کارشناس ستاد علوم شناختی افزود: حمایت از حوزه های علوم شناختی یکی از اهداف صندوق علمی مشترک" راه ابریشم " بین ایران و چین است که در چارچوب برنامه های این صندوق ، پروژه های تحقیقاتی مشترک، برگزاری کارگاه های مشترک و نیز تبادل محققان در دوره های کوتاه مدت بین ایران و چین مورد حمایت قرار می گیرد و در این زمینه تاکنون دو فراخوان برگزار شده و فراخوان سوم نیز در سال آینده انجام می شود.

دکتر عزیزی اضافه کرد:زیرساخت اجرایی این برنامه ها توسط صندوق حمایت از پژوهشگران کشور صورت می گیرد و ستاد علوم شناختی درتعیین اولویت ها، اطلاع رسانی درجامعه محققان علوم شناختی و داوری و انتخاب طرح های ارائه شده نقش ایفا می کند.

به گفته وی، فراخوان ارائه طرح و برنامه دراین زمینه ها سالانه در سایت صندوق حمایت از پژوهشگران اعلام می شود و برگزاری کارگاه مشترک" ادراک و توجه بینایی " حاصل برنامه ریزی درسال گذشته بوده است.

لازم به ذکر است سمپوزیوم تخصصی و کارگاه های آموزشی "ادراک و توجه بینایی" از دهم تا سیزدهم اسفند ماه سال جاری (یکم تا چهارم مارس 2018 ) درمشهد برگزار می شود.
نظر شما