دکتر خرازی درهمایش "مغز و شناخت "در اهواز: ترویج و گسترش علوم شناختی نیازمند تعامل وهمکاری موثرمیان مراکزعلمی است

تاریخ : 1396/12/05

تعداد بازدید : 897

5 امتیاز از 2 رای

دبیرستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی درهمایش " مغز و شناخت" در دانشگاه شهید چمران اهواز، ترویج و گسترش علوم شناختی در استان خوزستان را مستلزم تعامل و همکاری وسیع و موثرمراکزتحقیقاتی، تخصصی و دانشگاه های این استان دانست.

دکتر خرازی افزود:  دانشگاه های شهید چمران و علوم پزشکی اهواز از ظرفیت ها و پتانسیل های فراوان برای حل مشکلات و معضلات استان خوزستان برخوردارند که می بایست از توان علمی و تخصصی این مراکز به نحوه احسن بهره برداری شود.

 

وی با تشریح اهداف و فعالیت ها ستاد علوم شناختی درامر توسعه و تعمیم علوم شناختی درکشور گفت: دانش علوم شناختی ماهیت بین رشته ای دارد و با بهره گیری از رشته های مختلف می توان در شناسایی کارکردهای مغز و ذهن و نیز بررسی پدیده های روان شناختی و اجتماعی گام های مفیدی برداشت.

 

دکتر خرازی گفت: علم روانشناسی به برکت پیشرفت علوم شناختی و ظهور فناوری های نوین مطالعه مغز، در حال تغییر است بطوری که اگر روانشناسی در گذشته تحلیل رفتارهای انسان بدون دسترسی و اطلاع از نحوه کار جعبه سیاه مغز بود، امروزه به کمک فناوری های پیشرفته تصویربرداری و ثبت سیگنال های مغزی و تحریکات الکتریکی و مغناطیسی فراجمجمه ای و کاشت الکترود در مغز و سایر روشهای علمی به عنوان یک علم تجربی و آزمایشگاهی مطرح است.

 

وی افزود: امروزه با توجه به توسعه و پیشرفت فن آوری های نوین عملکرد مغز انسان سالم مطالعه و اختلالات مغزی براساس نشانگانهای زیستی و نورونی شناسایی می شود و این در پیشگیری و تشخیص بیماری ها و نیز توان مند سازی و ارتقای کارکردهای ذهن و مغز انسان ها یک گام اساسی است.

 

دکتر خرازی با اشاره به اینکه در مسایل اجتماعی با پدیده های پیچیده ای روبرو هستیم و شکل گیری رفتارها در جامعه، ناشی از کارکرد جمعی مغز انسان ها است، خاطر نشان کرد: که با استفاده از داده های عظیمی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی وجود دارد می توان با کمک علوم اجتماعی محاسباتی که از زیر مجموعه های علوم شناختی است مدل های حاکم بر رفتار جوامع را ترسیم کرد و به شناختی بهتر پدیده های اجتماعی دست یافت.

 

filereader.php?p1=main_b58fb80fdfbc4fb26

 

دبیر ستاد علوم شناختی اضافه کرد: برای شناخت پدیده ها، می بایست نگرش بین رشته ای هرچه بیشتر در دانشگاه های ترویج شده و ارتباط قوی تری میان گروه های تخصصی و اساتید رشته های مختلف برای مطالعه پدیده ها بوجود آید. او اضافه کرد که در دانشگاه های برتر دنیا به جای دپارتمان، گروههای تخصصی برای حل مسأله تشکیل می شود و اساتیدی که می توانند به حل یک مساله کمک کنند گرد هم جمع می آیند.

 

در ادامه همایش"مغز و شناخت" در دانشگاه شهید چمران اهواز، همچنین دو تن از مدیران ارشد ستاد علوم شناختی عملکردها و فعالیت های انجام شده در زمینه توسعه علوم و فن آوری های شناختی ، ایجاد بسترها و فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی ، گسترش همکاری های بین المللی با محققان ایرانی و خارجی و همچنین حمایت ها و سرمایه گذاری لازم برای تامین و تجهیز امکانات و آزمایشگاه های تخصصی در سطح کشور را تشریح کردند.

 

نظر شما