با حمایت ستاد علوم شناختی / تلاش های وسیع در امر ساخت و تامین ابزارها و فن آوری های حوزه علوم شناختی درکشور ادامه دارد

تاریخ : 1396/12/26

تعداد بازدید : 859

5 امتیاز از 2 رای

به منظورارتقای سطح فعالیت محققان وحرکت درمسیر کاربردی کردن نتایج مطالعات، تلاش های وسیع با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در زمینه ساخت، تامین و توسعه ابزارها و فن آوری های مورد نیاز این حوزه درسطح کشور همچنان ادامه دارد.

کارشناس ارشد گروه پژوهش ، فن آوری و زیرساخت ستاد علوم شناختی در گفت و گویی با بخش خبری این ستاد اعلام کرد: تامین تجهیزات پیشرفته برای محققان حوزه های علوم شناختی، یک فرصت مناسب برای دستیابی به نتایج مطلوب و ارایه راهکارهای موثر و سازنده است و یافته های تحقیقاتی می تواند بسترهای لازم را در امر ترویج وگسترش حوزه های علوم شناختی و نیز تشخیص و پیشگیری بسیاری از بیماری ها و نیز بازتوانی اختلال های شناختی درکشور فراهم آورد.

 

دکتر " حسین عزیزی" با بیان اینکه به واسطه حمایت های ستاد علوم شناختی ، بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح های تحقیقاتی و علمی در داخل کشور ساخته و تامین شده و تلاش های گسترده در این زمینه همچنان ادامه دارد، افزود: جلوگیری از خروج ارز ، صرفه­جویی ارزی و اشتغال­ زایی در سطح کشور از اولویت های نخست ستاد در این زمینه است تا محققان و متخصصان بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن با انجام طرح های تحقیقاتی ، یافته های علمی خود را در سطح کشور ارایه دهند.

 

وی افزود: یکی از مهم ترین اقدامات ستاد علوم شناختی درامر توسعه ابزارها و فن آوری های مورد نیاز حوزه علوم شناختی درکشور، راه اندازی آزمایشگاه ملی نقشه­برداری مغز است.

 

وی گفت: آزمایشگاه ملّی نقشه برداری مغز به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی و فن آوری کشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویربرداری و تحریک مغزی برای تحقیقات شناختی و ارائه خدمات دانش بنیان و روزآمد درحوزه علوم و فن آوری­های شناختی ایجاد شد.

 

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی تعامل حوزه­های مختلف با یکدیگر، ابزارسازی در حوزه­های علوم شناختی را ممکن کرده است، گفت: ستاد علوم شناختی به طرق مختلف بهره­وری از ظرفیت و پتانسیل­های موجود درکشور را در برنامه ریزی و سیاست های خود قرار داده و از شکل­گیری گروه­های "پیشران" مرکب از متخصصان خبره حوزه­های گوناگون شناختی از قبیل علوم پایه ،مهندسی، روان­شناسی و سایر بخش ها به منظور تحقق یک هدف بزرگ حمایت جدی بعمل می آورد.

 

دکتر عزیزی یادآور شد: تشکیل یادور شد: شکل­گیری گروه "نورواپتیک" درامر استفاده از نور برای مطالعه مغز یکی از گروه­های"پیشران" درحوزه علوم شناختی است که با هدف توسعه ابزارهای مطالعه دراین زمینه ایجاد و فعال شده و تشکیل دو تیم پژوهشی دیگر درحوزه "بازتوانی شناختی" و "اعتیاد" نیز در همین راستا است.

 

عضو کارشناسی ستاد علوم شناختی همچنین گفت: این ستاد درتلاش است یک گروه"پیشران" دیگری به منظور خودکفایی در زمینه تجهیزات مورد نیاز برای تحریک عمقی مغز درکشور ایجاد شود.

 

به گفته دکتر عزیزی  یکی از راه­های توسعه ابزارها و فن آوری­های مورد نیاز، هم­اندیشی خبرگان حوزه­های مختلف شناختی برای مشخص کردن مسیر دستیابی است و در این راستا با توجه به نیاز کشور در زمینه تجهیزات و فن آوری­های "ایمپلنت مغزی"،با حمایت های همه جانبه ستاد، حدود ده  پروژه پژوهشی و توسعه فن آوری تصویب و در حال اجرا است.

 

وی اضافه کرد: به منظور رشد شرکت­های دانش بنیان و نیز توسعه فن آوری و ابزارسازی ، حمایت از تولید تجهیزات شناختی در اولویت قرار دارد و با اقدامات ستاد تاکنون بیش از 15 مورد پیش­خرید این ابزارها انجام و تحویل تجهیزات به مراکز تخصصی و علمی انجام شده است.

نظر شما