با حمایت ستاد علوم شناختی / مطالعات علمی در حوزه علوم اعصاب شناختی در کشور گسترش می یابد

تاریخ : 1397/02/17

تعداد بازدید : 1031

5 امتیاز از 2 رای

به منظور ترویج و گسترش مطالعات علمی در حوزه علوم اعصاب شناختی ، کارگاه آموزشی و تخصصی الکتروفیزیولوژی " پچ کلمپ" ، از سوی دانشگاه تربیت مدرس و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در تهران برگزار شد.

دراین کارگاه تخصصی ، اساتید داخلی و خارجی آخرین اطلاعات و تجربیات خود در زمینه امکان مطالعه حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی را در اختیار محققان و علاقه مندان قرار می دهند.

 

دکتر " حسین عزیزی" کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی گفت: حدود هفتاد نفر از دانشجویان دوره های دکتری پزشکی ، پسا دکتری و استاد یاران جوان تحت نظر اساتید مجرب حوزه الکتروفیزیولوژی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه شهید بهشتی و نیز پروفسور" السدر گیب" استاد دانشگاه " UCL" لندن بصورت تئوری و علمی آموزش می بینند.

 

تکنیک " پیچ کلمپ" امکان مطالعه حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی را برای دانشمندان امکان پذیر کرده است.

 

وی افزود: با این تکنیک می توان تغییرات الکتریکی نورون های مغز را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و یکی از ویژگی های آن تولید پتانسیل عمل زبان ارتباطی نورون های مغزی با یکدیگر است.

 

دکتر عزیزی یادآور شد: در برخی از اختلالات شناختی در مغز، تغییراتی در ویژگی های الکتریکی سلول ها روی می دهد که از طریق این تکنیک همچنین می توان تاثیر داروها و مواد را در سطح یک سلول مورد مطالعه قرار داد.

 

وی اضافه کرد: در سال های اخیر  برای توسعه زیر ساخت ابزار های الکتروفیزیولوژی در کشور ، کمک های فراوانی از سوی ستاد علوم شناختی صورت گرفته و چندین مرکز دانشگاهی با حمایت های این ستاد به چنین تجهیزات و امکاناتی مجهز شدند.

 

وی تصریح کرد: به منظور افزایش بهره وری از چنین تجهیزات با ارزشی ، به هم اندیشی اساتید و نخبگان این حوزه نیاز است  و در این کارگاه تخصصی امکان مطالعه در حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی در اختیار علاقه مندان و محققان قرار می گیرد.

 

این کارگاه آموزشی تا روز بیستم اردیبهشت ماه جاری ادامه دارد.

نظر شما