نگرش مثبت محققان و متخصصان به فعالیت در حوزه "ایمپلنت مغزی "

تاریخ : 1397/02/24

تعداد بازدید : 553

5 امتیاز از 1 رای

مسوول برگزاری کارگاه آموزشی "آشنایی با جزئیات طراحی سیستم ایمپلنت مغزی" در بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق ایران در مشهد اعلام کرد: حضور پرشور پژوهشگران ، اساتید ، دانشجویان و نخبگان علمی در این کارگاه نشان داد که شمار زیادی از محققان و متخصصان درکشور علاقه مند به مهاجرت و فعالیت در حوزه "ایمپلنت مغزی " هستند.

دکتر "محمد حسین مقامی " مدیر کارگروه "ایمپلنت مغزی" ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی گفت : برای تحقق این مهم که یکی از اهداف ستاد توسعه علوم شناختی است، از بهمن ماه سال 1393، کمیته علمی متشکل از اساتید و متخصصان مجرب در این حوزه ایجاد و فعال شد و در حال حاضر حدود پانزده طرح به طور مستقیم تحت نظارت کارگروه ایمپلنت مغزی قرار دارد که ده عنوان از این طرح ها به صورت یک پروژه چند مرحله ای تعریف شده اند.

 

به گفته وی، این طرح های تحقیقاتی توسط پژوهشگرانی از دانشگاه­های مختلف کشور از جمله دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، تربیت مدرس و صنعتی سهند تبریز درحال اجرا است که بیش از پنجاه  متخصص به طور مستقیم، شامل 17 عضو هیات علمی، در این پروژه­ها به فعالیت مشغول هستند.

 

 دکتر مقامی اضافه کرد: با اتمام پروژه­های مصوب در ستاد توسعه علوم و فن آوری­های شناختی و با توجه به رویکرد مورد نظر ستاد، شرایط طراحی چند گونه از سیستم­های ایمپلنت مغزی در کشور فراهم خواهد شد که این امر برای اولین بار  و به صورت پژوهش همگرا و توسط افراد متخصص از رشته های علمی مختلف انجام می­شود که می تواند الگوی مناسبی برای تحقیقات گسترده در کشور باشد.

 

filereader.php?p1=main_e4132551bbfb8f234

 

مدیرکارگروه ایمپلنت مغزی ستاد علوم شناختی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی اظهار امیدواری کرد با حمایت­های انجام شده از سوی  ستاد توسعه علوم و فن آوری­های شناختی، رشد قابل قبولی در این حوزه و در طی سال­های آتی در کشور مشاهده  شود.

 

 لازم به ذکر است که در این کارگاه آموزشی، اساتید حوزه­ های مهندسی مرتبط با علوم شناختی، در ارتباط با تحریک عمقی مغز، روش­های غیرتهاجمی تحریک نواحی عمیق مغز با استفاده از میدان­های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز، تحریک الکتریکی فراجمجمه ای به روش جریان مستقیم و متناوب، و سایر پروژه های مشابه به تشریح دیدگاه ها و یافته های خود در حوزه ایمپلنت های مغزی پرداختند.

 

filereader.php?p1=main_5854ad1b38138d929

 

 پیش بینی می شود با هماهنگی های انجام شده با دبیرخانه کنفرانس بین المللی مهندسی برق ایران، این حوزه در سال آتی مورد توجه بیشتری قرار گرفته و جلسات ارائه مقاله­های تخصصی نیز به آن اختصاص یابد.

 

کنفرانس بین المللی مهندسی برق ایران، معتبرترین کنفرانس جامع مهندسی برق در کشور است که بیست و ششمین دوره آن از تاریخ هجدهم تا بیستم اردیبهشت سال ۹۷ توسط دانشگاه صنعتی سجاد و کمیته دایمی کنفرانس در مشهد برگزار شد.

نظر شما