معرفی طرح پژوهشی درحوزه مدارهای واسط مغز-رایانه در کانال آپارات ستاد علوم شناختی

تاریخ : 1397/04/10

تعداد بازدید : 524

5 امتیاز از 2 رای

با هدف گسترش فعالیت ها در حوزه های مختلف مرتبط با علوم شناختی، هفتمین ویدئو کلیپ معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در کانال آپارات این ستاد، به طرح پژوهشی در حوزه مدارهای واسط مغز-رایانه اختصاص دارد.

محققان آزمایشگاه فن آوری اعصاب دانشگاه اصفهان با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی می کوشند، با توسعه واسط های مغز-رایانه به صورت غیرتهاجمی، به درمان افراد مبتلا به اختلالات عصبی کمک کرده و یا کیفیت زندگی را برای این افراد در سطح کشور ارتقا بخشند.

 

فن آوری اعصاب، زمینه ای تحقیقاتی از مهندسی پزشکی است که با استفاده از ابزارها و با رویکرد مهندسی، به دنبال درک سیستم عصبی و یا تصحیح عملکرد بخشی از سیستم اعصاب است.

 

ابزارهایی که حاصل تحقیقات در این حوزه هستند، ممکن است بصورت تهاجمی ویا غیر تهاجمی بر روی مغز تاثیر بگذارند و یا اطلاعاتی را با مغز رد و بدل کنند.

 

با افزایش درک انسان از مکانیزم های پیچیده سیستم عصبی، این حوزه به سرعت در سطح دنیا در حال پیشرفت است، به طوری که در سال های نه چندان دور می­توان تحولی بزرگ را در توانبخشی و درمان اختلالات عصبی انتظار داشت.

 

آزمایشگاه فن آوری اعصاب دانشگاه اصفهان، که از چندی پیش در زمینه مدارهای واسط مغز-رایانه فعالیت می کند، تاکنون توانسته است یک سیستم کمک ارتباطی مبتنی بر پتانسیل­های برانگیخته حالت دایمی به صورت کاربردی و کامل توسعه دهد که امکان تایپ و بیان منظور را برای افراد با ناتوانی حرکتی و گفتاری را فراهم می کند.

 

همچنین در آزمایشگاه فن­آوری اعصاب دانشگاه اصفهان، با حمایت ستاد علوم و فن آوری های شناختی، بازی­های رایانه­ای توسعه داده می­شوند که علاوه بر اینکه خود بر مبنای اصول روان درمانی به کاهش شدت این اختلالات کمک می کنند در آنها از فرایند بازخورد عصبی جهت سرعت بخشیدن به فرایند درمان استفاده می­شود.

 

 علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس  https://www.aparat.com مراجعه کنند.

نظر شما