فصلنامه چهارم مغز و شناخت با عنوان " پویش هفته آگاهی از مغز " منتشر شد

تاریخ : 1397/04/13

تعداد بازدید : 567

5 امتیاز از 3 رای

چهارمین فصلنامه علمی ، آموزشی و خبری مغز و شناخت با عنوان " پویش هفته آگاهی از مغز "، حاوی تازه ترین رویدادهای خبری و مقالات جذاب در حوزه های علوم شناختی و نیز تلاش ها و اقدامات ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در امر ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی انتشار یافت.

در این شماره از فصلنامه ، گزارش هایی در ارتباط با معرفی مرکز علم مغز و شناخت، خبرهایی درخصوص برگزاری برنامه های متنوع آموزشی و تخصصی به مناسب هفته آگاهی از مغز در سطح کشور ، ساخت مستند مغز ، هوش مصنوعی ، تلاش های گسترده در امر ساخت و تامین ابزارهای و فن آوری های حوزه علوم شناختی ، طراحی و ساخت مدارهای واسط مغز و ماشین و نیز برخورداری یکصد بیست طرح علمی و تحقیقاتی از چتر حمایتی ستاد علوم شناختی ، نگارش و در معرض دید مخاطبان و علاقه مندان به دانش و حوزه های علوم شناختی و محققان و دانش پژوهان قرار گرفته است.

 

 

در قسمتی دیگر از چهارمین فصلنامه چهل و چهار صفحه ای مغز و شناخت ،سخنان دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به مناسب هفته آگاهی از مغز منتشر و به نقل از وی آمده است "اعتیاد در استفاده از شبکه های اجتماعی می تواند به ابعاد هیجانی و عاطفی مغز آسیب بزند و فرد را دچار انزوا سازد و اینکه شکل گیری رفتارهای در جامعه متاثر از کارکردهای جمعی مغز انسان ها است .

 

دکتر خرازی معتقد است ، با استفاده از داده های عظیم در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می توان با کمک علوم اجتماعی محاسباتی که زیر مجموعه علوم شناختی است ، مدل های حاکم بر رفتار جوامع را ترسیم کرد و به شناخت دقیق پدیدهای اجتماعی دست یافت.

 

 

گفت و گو با دو تن از کارشناسان ارشد ستاد در ارتباط با هوش مصنوعی در خدمت توانبخشی شناختی ، فرصت ها و چالش های مدارهای واسط مغز و ماشین ، "هوش مصنوعی کابوس یا رویا"،  "در سرتان چه می گذرد"، و همچنین نگاهی به گسترش همکاری های علمی بین المللی آزمایشگاه ملی نقشه برداری از دیگر مطالب خواندنی در چهارمین فصلنامه مغز و شناخت می باشد.

 

دربخش رویدادهای خارجی این فصلنامه در حوزه علوم شناختی ، کتاب "در جستجوی حافظه"، 
نوشته "اریک کندل " معرفی و نیز گزارشی درباره انقلاب صنعتی چهارم کره جنوبی  در راستای پیشرفت دانش و فن آوری در حوزه مغز انعکاس یافته است.

 


گزارش ها، یادداشت ها، اخبار و گفت وگوهای متنوع دیگری در چهارمین فصلنامه مغز و شناخت منتشر شد و مخاطبان می توانند با مراجعه به سایت ستاد علوم شناختی به آدرس www.cogc.ir درصفحه انتشارات، فیلد فصلنامه،آنها را مطالعه کنند.فصلنامه علمی ،آموزشی و خبری مغز و شناخت به صاحب امتیازی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر می شود.

نظر شما