عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز: تلاش ها برای توسعه و گسترش حوزه های علوم شناختی در استان خوزستان همچنان ادامه دارد

تاریخ : 1397/04/17

تعداد بازدید : 603

5 امتیاز از 6 رای

دکتر ”علیرضا حاجی یخچالی" عضو هیات عملی گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز اعلام کرد: به منظور ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح مراکز و موسسات آموزش عالی استان خوزستان و نیز ایجاد علاقه مندی در میان دانشجویان، محققان و نخبگان علمی برای مهاجرت به حوزه های علوم شناختی ، تلاش های وسیعی با برخورداری از حمایت و کمک های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در این استان آغاز شده است.

وی گفت: در یک سال اخیر اقدامات مثبتی برای ایجاد رشته علوم شناختی گرایش ذهن ، مغز و تربیت در دانشگاه شهید چمران اهواز انجام شد و تلاش برای راه اندازی رشته  روانشناسی شناختی در مقاطع ارشد و دکتری در این دانشگاه در دستور کار قرار گرفته است.

 

 دکتر "حاجی یخچالی " افزود: با هدف گسترش دانش علوم شناختی در مراکز علمی استان خوزستان ، انجمن علمی دانشجویی مغز و شناخت در دانشگاه شهید چمران اهواز در حال راه اندازی است که این امر گامی مثبت برای فعالیت دانشجویان و علاقه مندان در حوزه های علوم شناختی محسوب می شود.

 

عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه تلاش برای ایجاد و راه اندازی قطب علمی شناخت و آموزش در این دانشگاه یکی دیگر از اقدامات برای ترویج علوم شناختی در استان خوزستان بشمار می آید، خاطر نشان کرد: با حمایت های ارزنده ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی ، تفاهم نامه همکاری میان این دانشگاه و آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز منعقد شد و دوره آموزشی - مهارتی  نقشه برداری مغز با هدف اشنایی محققان با زمینه های پژوهشی علوم شناختی و نیز کنفرانس مهندسی کامپیوتر ، فن آوری های اطلاعات و کاربردهای هوش مصنوعی با محوریت علوم شناختی در این دانشگاه برگزار شد.

 

وی تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز برخی حوزه های علوم شناختی از جمله خرید و نصب دستگاه " QEEG" ،ERP، "نوروفیدبک "و "بیو فیدبک " را از دیگر اقدامات در راستای توسعه و گستر ش علوم شناختی در دانشگاه شهید چمران اهواز برشمرد و اضافه کرد: استان خوزستان با برخورداری از محققان، نخبگان و متخصصان ، مستعد توسعه و گسترش حوزه های علوم شناختی است و دستیابی به این هدف نیازمند حمایت های هرچه بیشتر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و دیگر مراکز علمی کشور می باشد.   

 

شایان ذکر است ، دکتر"سید کمال خرازی "دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اسفند ماه سال گذشته در همایش"هم اندیشی راهکارهای توسعه علوم و فن آوری های شناختی" دردانشگاه شهید چمران اهواز، خواستارتوسعه فرهنگ مشارکت و تلاش جمعی برای ترویج و گسترش علوم شناختی درمراکزعلمی و دانشگاه ها شد.

 

وی  شناسایی استعداد ها وانجام سرمایه گذاری دربخش های مختلف آموزشی وعلمی را یک امرلازم و اساسی درحوزه علوم شناختی برای ترویج و توسعه این دانش در داخل کشور دانست.  

 

دبیر ستاد علوم شناختی با اشاره به وجود امکانات و ظرفیت های موجود در دانشگاه های استان خوزستان ، افزود: ظرفیت های بسیار خوبی در مراکز علمی این استان برای ورود به حوزه های علوم شناختی وجود دارد و ستاد علوم شناختی آماده است تا از طرح های تحقیقاتی این استان در حوزه های علوم شناختی که به تصویب ستاد برسد ،حمایت بعمل آورد.  

 

وی با بیان اینکه تشکیل یک مرکز مشترک میان دانشگاه شهید چمران اهواز و علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برای بسیج امکانات و هدایت استعداد ها برای ترویج علوم شناختی و بهره گیری از امکانات ضروری است ، گفت: ایجاد این مرکز مشترک، پل ارتباطی برای برقراری هماهنگی، تبادل نظر و اطلاعات میان اساتید، محققان و علاقه مندان به انجام طرح ها ی تحقیقاتی و تخصصی در زمینه علوم شناختی خواهد بود.

 

نظر شما