معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درحوزه رباتیک اجتماعی و شناختی در کانال آپارات

تاریخ : 1397/03/07

تعداد بازدید : 732

5 امتیاز از 3 رای

در راستای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی در سطح کشور بویژه در میان دانشجویان ، محققان و نخبگان علمی و تخصصی ، دومین ویدئو کلیپ معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد در کانال آپارات این ستاد ، به طرح پژوهشی در حوزه رباتیک اجتماعی و شناختی اختصاص یافت که این طرح هم اینک در دانشگاه صنعتی شریف درحال اجرا است.

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در نظر دارد به منظور ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی ، طرح های پژوهشی تحت حمایت ستاد را بطور منظم در معرض انتشار عموم بویژه دانشجویان، محققان و اساتید مختلف قرار دهد تا  دانش پژوهان و متخصصان بیشتری به فعالیت در حوزه های علوم شناختی ترغیب شوند. 

 

طرح پژوهشی" رباتیک اجتماعی و شناختی" به عنوان یک مفهوم جدید در ادبیات پژوهشی رباتیک، از ربات هایی سخن به میان می آورد که با انسان ها تعاملات عاطفی، کلامی، شنیداری و یا بینایی داشته و به عنوان دوست، همدم، دستیار معلم و یا کمک درمانگر وارد زندگی افراد، به خصوص کودکان با نیازهای ویژه یا سالمندان می شوند.

 

امروزه از ربات های اجتماعی در حوزه های مختلف تحقیقاتی، سرگرمی، آموزش و همچنین کمک به انسان ها در جهت ارتقای برخی ضعف ها و کاستی ها ناشی از ناتوانی های جسمانی استفاده می شود.

 

با کمک ربات های اجتماعی و شناختی و برقراری تعامل مناسب، می توان به افراد نیازمند مبتلا به بیماری اتیسم، ناشنوایان و  نیز سالمندان دارای بیماری آلزایمر کمک چشمگیری کرد.

 

با توجه به اینکه ایجاد انگیزه، نقش مهمی درفرآیند یادگیری دارد، ربات ها می توانند محرک خوبی برای افراد، جهت بهبود کاستی ها باشند.

 

نتایج پژوهش ها در حوزه رباتیک اجتماعی و شناختی نشاندهنده آن  است که با استفاده از این حوزه می تواند روند آموزش و درمان افراد با نیازهای ویژه در سطح کشور را سرعت بخشید و هزینه های تحمیلی بر جامعه را کاهش داد.

 

لازم به ذکر است، ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، بنیاد ملی نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران جوان، از جمله حامیان جدی حوزه رباتیک اجتماعی و شناختی در کشور هستند.

  

علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس( https://www.aparat.com/v/QCDau) مراجعه کنند.

نظر شما