معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درحوزه ساخت تجهیزات نوری و بکارگیری تکنیک"اپتوژنتیک" درکانال آپارات

تاریخ : 1397/03/13

تعداد بازدید : 785

4.2 امتیاز از 5 رای

با هدف تعمیق و گسترش دانش علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی ، سومین ویدئو کلیپ معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در کانال آپارات این ستاد، به طرح پژوهشی در حوزه ساخت تجهیزات نوری و بکارگیری تکنیک "اپتوژنتیک " برای مطالعه وکنترل بیماری های عصبی اختصاص دارد.

محققان گروه "اپتوژنتیک " پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد علوم و فن آوری های شناختی موفق به ساخت "پراب های نوری" با قابلیت ثبت و تحریک همزمان سیستم عصبی بنام "اپتورود" برای کنترل نوری سیستم های عصبی حیوان در حال حرکت شدند که با توجه به بکارگیری "اپتورود" در تکنیک اپتوژنتیک، امکان مطالعه و کنترل عملکرد سلول های خاص در بافت های زنده فراهم می شود.

 

شایان ذکر است مغز از انواع مختلفی از سلول های عصبی تشکیل شده و  تجزیه و تحلیل فعالیت مغز با تفکیک پذیری تک سلولی می تواند به درک واقعی در مکانیسم مغز کمک کند، اما ثبت سیگنال الکتریکی از تک نورون خاص بسیار کوچک و جداسازی دقیق فعالیت تک سلولی برای حیوانات در حال حرکت آزاد، یک چالش محسوب می شود.

 

یافته های محققان نشان می دهد ،روش های نوری از دقت بیشتر و آسیب رسانی کمتری نسبت به شیوه های الکتریکی در امر شناسایی، تشخیص و درمان بیماری های عصبی برخوردار هستند و ابزار مناسبی برای مطالعات علوم اعصاب می باشند.

 

محققان آزمایشگاه "اپتوژنتیک" دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران موفق به طراحی سیستم سیگنال تک واحدی با قابلیت حمل توسط حیوان شدند که در آینده و با توسعه تجهیزات نوری و با بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک می توان راه های شناسایی، تشخصیص و درمان بسیاری از بیماری های عصبی را ارایه کرد.

 

علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس  https://www.aparat.com/v/krpvu مراجعه کنند.

نظر شما