سیستم محاسباتی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز توسط متخصصان کشورمان راه اندازی شد

تاریخ : 1397/05/16

تعداد بازدید : 459

5 امتیاز از 3 رای

سیستم ( سرور) محاسباتی آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز براساس آخرین استاندارد های بین المللی ،توسط متخصصان کشورمان راه اندازی شد.

با بهره برداری از این سیستم پیشرفته علمی –فنی ، محققان حوزه های نقشه برداری مغز و علوم اعصاب می توانند با سرعت بیشتری داده های پژوهشی خود را پردازش کنند.

 

مسوولان آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز  اعلام کردند: سخت افزار "سرور " محاسباتی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، ذخیره سازی گسترده تصاویر ساختاری و عملکردی مغز و محاسبات سریع را فراهم می آورد و  بستر نرم افزاری این " سرور" شامل به روز ترین سیستم عامل لینوکس، نرم افزارهای پیشرفته پردازش تصاویر و سیگنال های مغزی و علوم اعصاب محاسباتی است که  به محققان امکان پردازش، تحلیل، محاسبات و شبیه سازی های سنگین و پیچیده مغزی را می دهد.

 

به گفته این مسوولان ، برنامه تدوین شده برای پردازش اتوماتیک تصاویر مغزی در حالت استراحت هم راستا با پروژه بین المللی   ( Human Connectome Project (HCP) می باشد و امکان پردازش آسان و دقیق داده ها را به وجود آورده است.

 

هدف پروژه "  HCP" تهیه نقشه شبکه ای از اتصالات مغزی (Connectome)  است که حقایقی را در زمینه اتصالات ساختاری و عملکردی نواحی مختلف مغز انسان‌های سالم آشکار می‌کند.

 

همچین داده های حاصل از این پروژه، تحقیقات موجود در زمینه اختلالات مغزی ناشی از اوتیسم، آلزایمر، اسکیزوفرنی و خوانش پریشی (Dyslexia) را تسهیل خواهد کرد.

 


آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز با هدف پاسخگویی بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری کشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویربرداری و تحریک مغزی برای تحقیقات شناختی و ارائه خدمات دانش‌بنیان در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی و نقشه ‌برداری مغز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شده است.

نظر شما