گردهمایی متخصصان و محققان برای ارایه راهکارهای علمی توانبخشی شناختی در اختلالات روانپزشکی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در تهران

تاریخ : 1397/08/01

تعداد بازدید : 704

5 امتیاز از 3 رای

اساتید و متخصصان رشته های حوزه علوم شناختی و اعصاب شناختی در نشستی راهکارهای علمی در امر توانبخشی شناختی در اختلالات روانپزشکی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

این گردهمایی تخصصی به ابتکار ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی شنبه هفته جاری و در جریان پنجمین کنگره روانپزشکان ایران در مرکز همایش های بیمارستان میلاد برگزار شد.

 

 دکتر "محمد تقی جغتایی " مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی در امور آموزش و مشاور توانبخشی وزیر بهداشت در این نشست تخصصی با اشاره به اهمیت توانبخشی شناختی در اختلالات روانپزشکی ، لزوم هفکری محققان و متخصصان در ارایه راهکارهای توانبخشی و بازتوانی شناختی را مورد تاکید قرار دارد.

 

وی توجه به خدمات توانبخشی و بازتوانی شناختی در اختلالات روانپزشکی برای بازگشت افراد ناتوان و کم توان به جامعه را ضروری دانست و با اشاره به کسب موفقیت ها و پیشرفت ها در درمان برخی از بیماری ها ، گفت: نیاز به خدمات توانبخشی و بازتوانی شناختی درحال و آینده افزایش خواهد یافت.

 

دکتر جغتایی با بیان اینکه مشکلات شناختی ممکن است بزرگترین مانع برای بازگشت به زندگی عادی باشد. گفت: مشکلات شناختی بر توانایی و ظایف فرد ، رفتارهای اجتماعی و تعامل وی با دیگران تاثیر می گذارد و فرد را در معرض خطر عدم موفقیت در فعالیت های روزانه و عادی قرار می دهد و بدون  اقدام برای درمان مشکلات شناختی، اثرات درازمدت می تواند مخرب باشد.

 

در ادامه این نشست هم اندیشی علمی ،شماری از اساتید همکار ستاد توسعه علوم شناختی از جمله دکتر "مهدی تهرانی دوست "و دکتر "محمد قدیری " درباره توانبخشی شناختی در "اوتیسم "و "اسکیزوفرنی" و  دکتر "صراف "و دکتر "مریم نوروزیان "  درخصوص  اهمیت توانبخشی شناختی در "اختلال دوقطبی" و "دمانس " گزارشی از نتایج حاصل از طرح های مطالعاتی تحت حمایت این ستاد در زمینه توانبخشی عصبی شناختی بیماری های روانپزشکی را ارائه دادند.

 

گفتنی است همایش انجمن روانپزشکان ایران به طور سالانه در تهران برگزار می شود و اساتید و متخصصان روانپزشکی برای اشتراک آخرین یافته های حوزه خود از سراسر کشور گرد هم می آیند.

 

نظر شما