مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی : تحولی مثبت درحوزه های علوم اعصاب و اعصاب شناختی در داخل کشور ایجاد شده است

تاریخ : 1397/09/22

تعداد بازدید : 495

5 امتیاز از 4 رای

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی دربزرگترین رویداد هم اندیشی علمی در حوزه علوم اعصاب اعلام کرد: با انجام فعالیت های پژوهشی ، علمی و تخصصی تحول شگرف و مثبتی در حوزه های علوم اعصاب و اعصاب شناختی درکشور ایجاد شده و دانش مغز به عنوان یک عضو شناختی معرفی می شود.

دکتر " محمدتقی جغتایی" روز چهارشنبه درهفتمین کنگره علوم اعصاب که با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در مرکز همایش های بین المللی رازی گشایش یافت، همچنین گفت: علوم اعصاب با دارا بودن قلمرو های فراوان ، از جمله در رشته های پزشکی، آموزشی ، فنی ، هوش مصنوعی و علوم انسانی نقش ایفا می کند.

 

 وی با بیان اینکه در سال های اخیر حدود ششصد عنوان کتاب در مباحث علوم اعصاب در داخل کشور انتشار یافته است، افزود: ایجاد چهل مرکز و آزمایشگاه تحقیقاتی و تخصصی ، برگزاری مسابقات دانش آموزی دانش مغز و شناخت ، تشکیل انجمن های دانشجویی مغز ، چاپ مقالات علمی محققان ، اجرای دهها طرح تحقیقاتی در حوزه های علوم اعصاب و اعصاب شناختی و گسترش رشته های آموزشی این حوزه در دانشگاه های مختلف کشور ، نشانه های ایجاد تحول مثبت و گام های اساسی برای ترویج و گسترش دانش علوم شناختی و علوم اعصاب است.

 

رییس هفتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در این همایش علمی – تخصصی که شمار زیادی از دانشجویان، اساتید، محققان ، متخصصان داخلی و گروهی از اندیشمندان چندین کشور نیز حضور داشتند، یادآورشد: برای عمومی سازی دانش مغز ، در آینده نزدیک مرکز علم مغز از جمله با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در تهران ایجاد و فعالیت آن آغاز می شود.

 

رییس هفتمین رویداد علمی و تحصصی در حوزه علوم اعصاب همچنین خاطر نشان کرد: امروزه کشورهای مختلف  برای شناخت بیشتر حوزه های علوم اعصاب و علوم شناختی بویژه دانش مغز سرمایه گذاری های وسیع را با انجام طرح های گسترده پژوهشی در مراکز تخصصی آغاز کرده اند و کشورمان نیز همپای با دانش جهانی گام های مثبتی را در این حوزه ها برداشته داست.

 

دکتر جغتایی  افزود: بواسطه فعالیت های چشمگیر و اقدامات وسیع، روند رشد دانش علوم اعصاب و اعصاب شناختی در داخل کشور مسیر رو به رشدی را طی می کند بطوری که در برخی از زمینه های علمی، تحقیقاتی  و تخصصی در مقایسه با کشورهای منطقه در جایگاه برتر و درمقام جهانی از مرتبه علمی بالایی برخوردار هستیم.

 

دکتر "جغتایی" با اشاره به اینکه درمان هدفمند بیماری ها با شناخت هرچه بیشتر علوم اعصاب امکانپذیر است، تصریح کرد: مغز همه سیستم های بدن انسان را کنترل می کند و شناخت هرچه بیشتر علوم اعصاب در درمان و شناسایی بیماری های موثر است.

 

مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی اضافه کرد: با استفاده از تکنولوژی تحریکات مغزی می توان بیماری هایی همچون پارکینسون و آلزایمر را کنترل کرد، یادآورشد: هدف از برگزاری این کنگره ایجاد پل ارتباطی مستحکم میان محققان علوم پایه و بالینتی است .

 

وی در بخشی دیگر از سخنانش با بیان فعالیت ها و اقدامات ستاد توسعه علوم شناختی در امر توسعه و گسترش علوم شناختی و علوم اعصاب ، گفت: علوم اعصاب از مباحث اصلی در حوزه های علمی بوده و از جذاب ترین حوزه های برای انجام فعالیت های تحقیقاتی و کاربردی  بحساب می آید.

 

دکتر "جغتایی" در پایان سخنانش ایجاد زیر ساخت ها در حوزه های علوم اعصاب را یک نیاز اساسی برای گسترش هرچه بیشتر این دانش در سطح کشور یاد کرد و خواستار حمایت های گسترده مراکز و نهادها در امر ترویج و ارتقای دانش علوم اعصاب و علوم شناختی در کشور شد.

نظر شما