با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی حدود یکصد طرح تحقیقاتی در حوزه های علوم شناختی در کشور در حال اجرا است

تاریخ : 1397/09/24

تعداد بازدید : 524

4 امتیاز از 2 رای

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی اعلام کرد: با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی درحال حاضر حدود یکصد طرح پژوهشی درحوزه های علوم شناختی در سطح کشور درحال اجرا است.

دکتر "حسین عزیزی" کارشناس گروه پژوهش، فن آوری و زیرساخت ستاد علوم شناختی درجریان ارائه مراحل اجرا و پیشرفت طرح های تحقیقاتی در محل هفتمین کنگره علوم اعصاب در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران، گفت: در سال های اخیر برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و توسعه فن آوری های شناختی  فراخوان طرح های پژوهشی در دستور کار قرار گرفت تا با گسترش حوزه های دانش علوم شناختی، گام های اساسی و عملی در امر تامین نیازهای داخلی به ویژه در بخش های توسعه فن آوری و خدمات شناختی برداشته شود و زمینه برای دستیابی به خودکفایی و کاهش میزان وابستگی و صرفه جویی ارزی فراهم گردد.


وی در گفت و گو  با بخش خبری ستاد توسعه علوم شناختی افزود: با رویکردهای شناختی می توان تغییرات بزرگی در جامعه بوجود آورد و با بهره گیری از دانش، تخصص و مهارت نخبگان و محققان این حوزه، زیرساخت های نوین فن آوری و خدمات شناختی را در کشور ایجاد کرد.

 

وی با اشاره به اینکه با حمایت های ستاد علوم شناختی، تلاش های وسیع برای ساخت و تامین بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح های تحقیقاتی در حوزه های علوم شناختی در داخل کشور ادامه دارد، گفت: با بومی سازی دانش ساخت تجهیزات و سیستم های مورد نیاز، محققان و متخصصان قادر خواهند بود با انجام طرح های تحقیقاتی، یافته های علمی خود را به منظور تسهیل امر تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب و اختلالات عصبی به اشتراک بگذارند و به بازتوانی شناختی بیماران کمک کنند.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی با بیان اینکه در سال های اخیر ده ها طرح تحقیقاتی در حوزه های شناختی توسط اساتید و محققان مراکز علمی و تخصصی در سطح کشور اجرا و به اتمام رسیده است، خاطر نشان کرد: یکی از اهداف ستاد توسعه علوم شناختی ایجاد و فعالیت گروه های "پیشران" برای تسریع در اجرای طرح های پژوهشی و زمینه سازی برای بومی سازی تولید، ساخت و تامین تجهیزات و فن آوری های شناختی است.

 

وی اضافه کرد: براساس این راهبرد، تاکنون سه گروه "پیشران" در مراکز تحقیقاتی -دانشگاهی تشکیل و یک گروه "پیشران" دیگر در حال شکل گیری است، بطوری که فعالیت این گروه ها منجر به تولید فن آوری های بومی و خدمات شناختی می شود.

 

دکتر "عزیزی" ساخت انواع دستگاه های ثبت سیگنال های مغزی و تحریک مغزی را از جمله دستآورهای  اجرای طرح های تحقیقاتی در امر تولید و ساخت فن آوری های  شناختی در داخل کشور دانست و گفت: تلاش ها برای دستیابی به تامین نیازهای داخلی و کاهش وابستگی ها با اجرای دقیق طرح های تحقیقاتی همراه با ارزیابی و نظارت مستمر بر اجرای این طرح ها  به عنوان یک اولویت و راهبرد از سوی ستاد توسعه علوم شناختی با جدیت ادامه دارد.

 

وی همچنین اعتمادسازی در میان محققان و نخبگان برای اجرای  طرح های تحقیقاتی و حمایت های گسترده از فعالیت های آنان را از برنامه های عملی ستاد توسعه علوم شناختی یاد کرد و گفت: نظارت مستمر و تبادل دیدگاه ها میان مجریان و ناظران طرح های تحقیقاتی برای پیشرفت طرح ها بطور جدی در دستور کار قرار دارد.

 

لازم به یادآوریست در جریان برگزاری هفتمین کنگره علوم اعصاب به عنوان بزرگترین رویداد هم اندیشی علمی کشور در محل همایش های رازی تهران مراحل اجرا، فعالیت و پیشرفت طرح های تحقیقاتی در حوزه های علوم شناختی در قالب پوستر و ارایه شفاهی توسط مجریان و ناظران این طرح ها در اختیار بازدیدکنندگان و علاقه مندان قرار گرفت.

 

نظر شما