نشست هم اندیشی و داوری طرح های پژوهشی حوزه علوم شناختی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

تاریخ : 1397/10/30

تعداد بازدید : 601

5 امتیاز از 9 رای

به منظور توسعه و گسترش دانش علوم شناختی و بهره مندی محققان و دانش پژوهان از چتر حمایتی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، نشست هم اندیشی، بررسی و داوری طرح های پژوهشی درحوزه های علوم شناختی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این نشست  که دکتر "سید کمال خرازی" مشاور عالی معاون علمی و فن آوری ریاست جمهوری در امور توسعه علوم شناختی، دکتر "مجید نیلی احمد آبادی" دبیر ستاد توسعه علوم شناختی، جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد این ستاد و هفتاد تن از محققان، اساتید و پژوهشگران دانشگاه ها و مراکز علمی کشور شرکت داشتند، بیش از 70 طرح پژوهشی در حوزه های مرتبط با دانش علوم شناختی مربوط به نهمین فراخوان این طرح ها مورد بررسی و داوری قرار گرفت. 

 

در نهمین فراخوان طرح های پژوهشی که در سال جاری برگزار شد، بیش از 70 طرح در حوزه های روانشناسی شناختی، مدل سازی شناختی، بازتوانی شناختی، علوم اعصاب شناختی، فن آوری شناختی، آموزش و پرورش شناختی، فلسفه، زبانشناسی شناختی، روانسنجی و  نگاشت مغز توسط محققان، اساتید و متخصصان برای بررسی و بهره مندی از چتر حمایتی از 40 مرکز دانشگاهی در سراسر کشور به ستاد علوم شناختی ارسال شد.

 

دکتر "حسین عزیزی"  کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی گفت: نتایج  بررسی این تعداد از طرح های پژوهشی در حوزه های علوم شناختی، در آینده نزدیک در کارگروه تخصصی بخش پژوهش این ستاد مشخص و اطلاع رسانی خواهد شد.

 

وی افزود: تاکنون در هشت مرحله فراخوان حمایت از طرح­های تحقیقاتی از سوی ستاد توسعه علوم شناختی حدود دویست طرح پژوهشی و مطالعاتی در حوزه علوم و فن آوری­های شناختی در مراکز علمی کشور تحت پوشش حمایت های ستاد علوم شناختی قرار گرفته است.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی خاطر نشان کرد: از میان طرح های تحقیقاتی در حوزه های علوم شناختی تحت حمایت این ستاد، شماری از طرح تکمیل و به نتیجه رسیده است، بطوری که هفته گذشته نتایج کاربردی چهار طرح در حوزه نورواپتیک و تصویربرداری از مغز در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی با همکاری مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت. 

 

دکتر عزیزی یادآور شد:  ستاد علوم شناختی در راستای سیاست های این ستاد می کوشد با حمایت از طرح های پژوهشی زمینه ترویج دانش علوم شناختی در سطح کشور هرچه بیشتر فراهم و انگیزه فعالیت های علمی و تحقیقاتی در حوزه های علوم و فن آوری های شناختی‌ گسترش یابد.

 

به گفته وی یکی از اهداف اصلی ستاد از حمایت از طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی، دستیابی به فن آوری و خدمات شناختی برای مردم در کشور می باشد.

 

نظر شما