"پردیس مغز من " در هفته آگاهی از مغز در باغ کتاب تهران افتتاح می شود

تاریخ : 1397/11/07

تعداد بازدید : 786

4.3 امتیاز از 6 رای

مجری طرح احداث و تجهیز"پردیس مغز من " در جریان بازدید دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی از روند پیشرفت مراحل اجرایی این طرح در محل باغ کتاب تهران اعلام کرد: این پردیس به عنوان نخستین موزه ، مرکز علم مغز و علوم اعصاب شناختی همزمان با هفته آگاهی از مغز در اسفند ماه امسال افتتاح می شود.

وی در گزارشی  گفت:" پردیس مغز من " از پنج بخش ساختار مغز، مغز های متفاوت، مغز سلولی ، مغز های آینده و بخش شناختی تشکیل شده و نوزده ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب ، شبیه سازی ام ار ای ، بازی های شناختی ، مغز شفاف ، سیستم بینایی ، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی برای افزایش آگاهی اقشار مختلف مردم بویژه کودکان، نوجوانان و جوانان نسبت به ذهن و مغزدراین مرکزعلمی نصب و راه اندازی می شود.

 

برای ساخت پردیس مغز اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان با مشارکت معاونت علمی و فن آوری رییس جمهوری ، ستاد توسعه علوم و فن آوری های ‌شناختی، و شهرداری تهران تخصیص یافته است.

 

از سوی دیگر همچنین قرار است  مستند فیلم "مغز من " برای افزایش اطلاعات عمومی مردم نسبت به ساختار و عملکرد مغز با هدف ارتقای بهداشت و سلامت مغز در سطح جامعه  نیز در هفته آگاهی از مغز به نمایش در آید.

 

"بهرام رادان " بازیگر سینما و "سیاوش صفاریان پور " مجری شبکه تلویزیونی ، تهیه کنندگی و کارگردانی ساخت این فیلم مستند بر بر عهده دارند. داستان این فیلم مستند 90 دقیقه ای کنجکاوى براى کشف رازهاى مغز انسان است. 

 

لازم به یادآوری است ،ذهن و مغز انسان و کارکردهای آن یکی از حوزه هایی است که در طول دوره های مختلف ، همواره مورد توجه فلاسفه ، دانشمندان و پژوهشگران قرار داشته است.

 

دانشمندان و محققان بدنبال آن هستند که عامه مردم بتوانند از توانایی های مغزشان آگاهی پیدا کنند و به بهداشت و سلامت آن توجه بیشتری داشته باشند و با افزایش توانایی های مغز، با راه های پیشگیری از کاهش توان جسمی و ذهنی مغز نیز آشنا شوند.

 

سرمایه گذاری و حمایت ها درحوزه دانش مغز و علوم شناختی با توجه به کارکردهای آن ، امروزه در ایران و دیگر کشور های مختلف روز به روز بیشتر شده و دامنه علوم شناختی و تاثیر گذاری آن در جوامع، ابعاد وسیع تری پیدا کرده است.

 

مطالعات در ارتباط با شناخت مغز فرصتی است که اجازه می دهد جامعه درباره پیشرفت های انجام شده درباره تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در تشخیص بیماری ها ، درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی نظیر آلزایمر، پارکینسون، اسکیزوفرنی و افسردگی ،اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کند.

 

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، حامی و برگزار کننده هفته آگاهی از مغز، این هفته را سال 1394 برای اولین بار در ایران برگزار کرد و امسال نیز برای چهارمین سال متوالی این هفته در اوایل اسفند ماه امسال در نقاط مختلف کشور برگزارمی شود.

 

برنامه هفته آگاهی از مغز در ایران در سه سطح مخاطبین عام، دانش‌آموزی و دانشجویی و با هدف آگاهی از مغز، شناخت توان مندی ها و کارکرد ها و بهبود عملکرد آن تدوین شده است.

 

این رویداد با شعار " مغزت رو بشناس" به عنوان یک هفته ترویجی برای ارتقای آگاهی جامعه از عملکرد مغز، به عموم مخاطبان اطلاع رسانی و معرفی خواهد شد.

نظر شما