دکتر خرازی : رهبر معظم انقلاب راهکارهای روشنی را برای توسعه دانش علوم شناختی ترسیم کردند

تاریخ : 1397/11/09

تعداد بازدید : 548

4.5 امتیاز از 8 رای

دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی با اشاره به دیدار جمعی از مسوولان و محققان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با رهبر معظم انقلاب اسلامی ، اعلام کرد: رهبری انقلاب در این دیدار رهنمودها و راهکارهای روشن و بسیار ارزنده ای را برای توسعه و ارتقای دانش علوم شناختی در کشور ترسیم کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به تأثیرگذاری علوم شناختی در عرصه های علمی، پزشکی، اجتماعی و اقتصادی، بر لزوم تلاش همه‌جانبه و شبانه‌ روزی برای پیشرفت بیش از پیش در این علوم تأکید کردند و گفتند: شتاب حرکت علمی کشور نباید کاهش یابد و یا متوقف شود، بلکه این شتاب باید برای سال های طولانی و تا رسیدن به نقطه اوج علمی حفظ و تقویت شود.

 

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه نباید به حد کنونیِ پیشرفت ‌های علمی قانع بود، افزودند: اگر اندکی از کاروان حرکت علمی دنیا عقب بمانیم، دیگر به این کاروان و قله های علمی نخواهیم رسید، بنابراین هیچ‌گونه توقفی در زمینه حرکت علمی نباید ایجاد شود.

 

دکتر"خزاری" درگفت و گوبا بخش خبری ستاد توسعه علوم شناختی با بیان اینکه فعالیت های علمی و تحقیقاتی و تخصصی در حوزه های دانش علوم شناختی براساس رهنمود های مقام رهبری ادامه می باید، گفت: امروزه ایران در حوزه علوم شناختی در سطح منطقه در جایگاه ممتازی قرار دارد و در زمره کشورهای پیشرو در این حوزه بشمار می آید.

 

وی افزود: تلاش های برای ارتقای این جایگاه و دستیابی به موفقیت های بیشتر در حوزه های علوم شناختی به رغم رقابت شدید میان کشورها ، بطور جدی و گسترده ادامه خواهد یافت.

 

وی " شناسایی استعداد ها وانجام سرمایه گذاری دربخش های مختلف آموزشی وعلمی را یک امرلازم و اساسی برای ترویج و توسعه دانش علوم شناختی در داخل کشور دانست و  افزود: سنجش و پایش شناختی ، بازتوانی و تقویت توانایی های شناختی ، توسعه آموزش و پرورش شناختی ، توسعه ابزار و فن آوری های سنجش و معالجه اختلالات شناختی ، گسترش علوم و فن آوری های شناختی به سایر حوزه های علمی و توسعه پدافند شناختی در برابر تهدیدات امنیتی، از  حوزه های اولویت دار فعالیت ها و اقدامات ستاد توسعه علوم شناختی است.

 

وی درباره همکاری‌های بین المللی میان ستاد توسعه علوم شناختی و مراکز علمی و تخصصی دیگر کشورها گفت: در راستای توسعه همکاری های بین المللی، تلاش ها و اقدامات وسیعی برای همکاری با سایر کشور ها صورت گرفته و  پروژه های مشترکی  نیز با حضور اساتید و دانشگاه های ایرانی و مراکز علمی کشورهای دیگر تنظیم شده است.

 

مشاور عالی معاون علمی رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی تمرکز بر تربیت و توسعه نیروی انسانی متخصص و نیز توجه به زیرساخت ها و طراحی و ساخت تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز تحقیقاتی و تخصصی را حرکتی هدفمند از سوی ستاد توسعه علوم شناختی یاد کرد و گفت: ستاد در بخش آموزش نیز به هدایت بورسیه ها به حوزه های اولویت دار، جلب همکاری فارغ التحصیلان خارج کشور، فراهم کردن حمایت از فرصت های مطالعاتی، دعوت از اساتید بین المللی، برگزاری دوره ها و دروس انتخابی در دانشگاه ها و تربیت کارشناسان آزمایشگاه ها توجه جدی داشته و اقدامات مثبتی نیز در این زمینه ها صورت گرفته است.

 

وی با بیان اینکه توانمندی در تامین زیرساخت‌ها و ابزارهای مورد نیاز ارائه‌کنندگان خدمات شناختی یکی از الزامات موفقیت برنامه‌های توسعه خدمات شناختی کشور است، گفت: به واسطه حمایت های ستاد علوم شناختی ، بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح های تحقیقاتی و علمی در داخل کشور ساخته و تامین شده و تلاش های گسترده در این زمینه همچنان ادامه  دارد.  

نظر شما