دبیر علمی هفته آگاهی از مغز : "پردیس مغزمن " در هفته آگاهی از مغز در تهران راه اندازی می شود

تاریخ : 1397/11/29

تعداد بازدید : 547

4.5 امتیاز از 6 رای

دبیر علمی هفته آگاهی از مغز در یک نشست خبری اعلام کرد: "پردیس مغز من " درهفته آگاهی از مغز اسفند ماه امسال با حضور معاون اول رییس جمهور درمحل باغ کتاب تهران راه اندازی می شود.

دکتر " محمد تقی جغتایی " مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های  شناختی در امور آموزش  و دبیر علمی هفته آگاهی از مغز گفت: این مرکز علمی به منظور آشنایی اقشار مردم  بویژه دانش آموزان و دانشجویان با ساختار و عملکرد  مغز در حال ایجاد است .

 

" پردیس مغز من " از پنج بخش ساختار مغز، مغز های متفاوت، مغز سلولی ، مغز های آینده و بخش شناختی تشکیل شده و نوزده ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب ، شبیه سازی ام ار ای ، بازی های شناختی ، مغز شفاف ، سیستم بینایی ، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی برای افزایش آگاهی اقشار مختلف مردم بویژه کودکان، نوجوانان و جوانان نسبت به ذهن و مغزدراین مرکزعلمی نصب می شود.

 

وی با اشاره به اینکه هفته آگاهی از مغز در حال حاضر در یکصد کشور جهان برپا می شود ، گفت: این رویداد جهانی امسال برای چهارمین سال متوالی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی از چهارم تا یازدهم اسفندماه در ایران نیز برگزار می شود.
دبیر علمی هفته آگاهی از مغز افزود: با توجه به اهمیت مغز و علوم شناختی ، رشته های مختلف دانشگاهی در حوزه علوم اعصاب در سطح مراکز علمی و تخصصی ایجاد و چهل آزمایشگاه و مرکز علوم اعصاب نیز در مناطق مختلف کشور دایر شده است و پنجاه انجمن مغز و شناخت نیز برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی در دانشگاه‌های کشور در حال فعالیت است.

 

دکتر جغتایی با بیان اینکه سالانه هزاران دانش آموزان  با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی با برگزاری نشست های علمی و آموزشی با ساختار , عملکرد و توانایی های مغز آشنا می شوند، گفت: تلاش می شود در هفته آگاهی از مغز ،  برنامه های متنوعی برای آشنا کردن قشرهای مختلف دانش آموزی، دانشجویی و مردم در ارتباط با ساختار , عملکرد و توانایی های مغز در نقاط مختلف کشور برگزار شود تا سطح آگاهی و شناخت دانش آموزان و عموم مردم از مغز و توانایی آن افزایش یافته و گام های موثری برای توسعه و ترویج دانش علوم شناختی در سطح کشور برداشته شود.


دبیر علمی هفته آگاهی از مغز اضافه کرد: همزمان با راه اندازی پردیس مغز ، فیلم کاپیتان من نیز به نمایش در می آید.

 

جغتایی همچنین به اقدامات این ستاد برای توسعه علوم شناختی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که علوم شناختی جزو اولویت نقشه جامع علمی کشور محسوب می شود، گفت: در این راستا علاوه بر ایجاد رشته ‌های مرتبط با این حوزه در گرایش‌های کارشناسی ارشد و دکتری در مراکز دانشگاهی ، حمایت‌های وسیعی نیز از اجرای طرح‌های مطالعاتی تحقیقاتی در این حوزه صورت می گیرد.

 

از سوی دیگر سینا توکلی دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز در ادامه این نشست خبری نیز گفت: هفته آگاهی از مغز با هدف آشنایی با توانمندی های ذهن و مغز و شناسایی و سرعت بخشیدن به تشخیص زود هنگام اختلالات و بیماری های مغزی و مبارزه با برچسب زدن به بیماران حوزه مغزی برگزار می شود.

 

به گفته وی، در این هفته برنامه های  افزایش توانمندی های مغز و ذهن و نیز راههای پیشگیری از درمان بیماری های مغزی در فرهنگسراها و مراکز علمی سراسر کشور و در پنج منطقه در تهران برای اقشار مختلف مردم تشریح خواهد شد.

 

نظر شما